Karakoz açıklamasında, “Emekliler geçinemiyor, emekliler yıllardır adalet bekliyor, maaş farklarının kapanmasını istiyor. Anayasa Mahkemesi konunun TBMM’de yapılacak bir yasal düzenlemeyle çözülmesi gerektiğine hükmetmiştir onun için intibak sorunu kanun yoluyla çözülmelidir.” dedi.

“İNTİBAK SORUNUNU ÇÖZECEKSİNİZ”

Düşük emekli aylığı adaletsizliğini giderilmesi, emekli maaşlarının günün ekonomik koşullarına uygun hale getirilmesi ve 2000 sonrası başta olmak üzere emekli vatandaşların eşitleriyle arasında oluşan maaş farklılıklarının giderilmesi için yeni bir intibak düzenlemesinin şart olduğunu ifade eden CHP’li Karakoz, “AKP iktidarı madem söz verdi o zaman emeklinin intibak sorununu hemen mecliste bir kanun teklifi ile çözecek. Ya da bizim bu teklifimize sırtını dönmeyerek komisyon kurulmasına razı gelecek. Eğer iktidar emekliyi refaha kavuşturacak, maaşlardaki adaletsizliği ortadan kaldıracak bir İntibak Yasası çalışmasını meclise getirirse evet oyu vermeye hazırız. AKP iktidarı emeklilerin intibak sorununu çözemiyorsa bıraksın gitsin” diye konuştu.

CHP, İncirliova Belediyesi'nin taşınmaz satışına karşı çıktı CHP, İncirliova Belediyesi'nin taşınmaz satışına karşı çıktı

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALIDIR”

CHP’li Karakoz, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “AKP iktidarının temsilcileri emekliden oy alabilmek için her seçim dönemi bu sorunu çözeceklerine dair açıklamalar yaptılar. Bugün gelinen nokta da biz ne zaman emeklilerin maaşlarını ve diğer sorunlarını gündeme getirsek iktidar hep kulağının üzerine yatmaktadır. İktidar yaptığı kanun değişiklikleriyle 1 Ekim 2008’den sonra aylık bağlama oranını düşürdü ve sosyal güvenlik sistemini öyle karmaşık bir hale getirdi ki emekliye bağlanan maaşlar mum gibi eridi. Sonuç olarak emeklilerimizin intibak sorunu TBMM çatısı altında çözülmelidir. Madem emekliye söz verdiniz, o zaman sözünüzü tutun ve bu sorunu çözün. Ayrıca en düşük emekli maaşını da bir asgari ücret seviyesine çıkartın.”

Kaynak: HABER MERKEZİ