Ören kentinin girişinde bulunan ve kentin simgesi haline gelen yüzler yapıldığı günkü gibi dururken o günün insanlarının ruh hallerini jest ve mimiklerini yansıtıyor. Maskelerin olduğu bölümdeki bilgilendirme panosunda "Maske ve girland frizi Afrodisias'ta çok sevilen bir mimari bezeme elemanıydı ve şehrin meydanlarında yer alan lon düzenindeki revakları süslerdi. Kuzey agora ve palmiye parkını sarar, Bazilika'nın iç mekanını çevreler ve Doğu Propylon boyunca uzanırlardı.
Kurdeleler, yapraklar ve elma, nar, üzüm, meşe palamudu, sarmaşık meyveleri, çam kozalakları gibi çeşitli meyvelerden oluşan sarkık girlandlar refahı ve halk kutlamalarını temsil ederler. Girlandlar büyük çeşitlilik gösteren tiyatro maskesi betimleri üzerinde bağlanmışlardır. Popüler dramadan seçilmiş bu maske betimleri tanrı, kahraman, sade vatandaş, köle, asker gibi tiplemeleri temsil ederler" ifadeleri yer alıyor.
2009'DA İADE EDİLDİ
Bilgilendirmenin devamında, "Burada sergilenen friz bloklarının büyük çoğunluğu Palmiye Parkının kuzey stoasına aittir. Bu stoa yerel bir hayırsever olan Menandros oğlu Diagones tarafından İmparator Tiberius'a adanmıştır. Bu bloklar 1937'de Giulio Jacobi liderliğindeki bir ekip tarafından tek bir kazı sezonunda ortaya çıkarılarak İzmir'e götürülmüşlerdir. Uzun süre İzmir Arkeoloji Müzesi bahçesinde sergilenen bloklar 2009 yılında Afrodisias'a iade edilmişlerdir" bilgileri yer aldı.