Türkiye’de ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanan, 2008'in nisan ayında ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kabul edilen ve 22 Nisan 2009’da uygulamaya giren yasa ile resmî tatil ilan edilen 1 Mayıs yine her sene olduğu gibi aynı görüntülere sahne oldu.
Nazilli’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü olmasına rağmen bazı işçiler ekmek parası için çalışmaya devam etti.
Sendikalara bağlı işçiler alanlarda bayramı kutlarken, saha işçileri ise bayramlarını çalışarak geçirdi. Öte yandan sıradan bir günmüş gibi emekçiler alın teri dökerken, kurum çalışanları ve memurlar tatil yaptı.
Temizlik işçileri sabahın erken saatlerinde cadde, sokak, park ve bahçeler ile çevre düzenlemesi ve temizlik çalışması yaparken, inşaat işçileri de tatil ve kutlamalara aldırış etmeden kazma, kürek çalıştı. Nazilli Yeni Sanayi Sitesi’ndeki emekçiler de evlerine ekmek götürme derdine düştü.
“İŞİMİZİN BAŞINDAYIZ”
Sanayi Sitesi’nde hizmet veren Şuayip Yazan, “Emekçiyiz, çalışıyoruz. İşimizdeyiz Allah’a şükür. Bayram da olsa, savaş da olsa biz işimizin başındayız. İşimi severek yapıyor, vatandaşa hizmet ediyoruz. Biz karnımızı doyurmanın derdindeyiz. Bayram buralara uğramıyor.” diye konuştu.
“HEP ÇALIŞTIM, ARTIK BU DURUM BANA NORMAL GELİYOR”
1 Mayıs’ta memurların tatil yapıp işlerin çalışmasının bir çelişki olduğunu ifade eden bir inşaat firmasında çaycı olarak çalışan Sevgi Üneci “1 Mayıs’ta memurların tatil yapıp işçilerin çalışması bir çelişki gibi görünüyor. Büyük işletmeler izin veriyor veya ek mesai veriyorlar. Ben de bugüne kadar 1 Mayıslarda hep çalıştım. Artık bu durum bana normal geliyor. Açıkçası şikayet etmek aklıma bile gelmiyor” dedi.