'Asgari ücret, işçimizin cebine girmeden eridi'

Aydın’ın Efeler ilçesinde CHP İlçe Başkanı Polat Bora Mersin, AK Parti iktidarını eleştirdi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP’li Mersin, şu ifadeleri kullandı: “AKP hükümetinin asgari ücrette getirdiği artış, ne yazık ki maaşı işçimizin cebine girmesine henüz daha 1 aydan fazla varken eridi gitti bile. Market enflasyonu bir yana, ilimiz Aydın’da bile artık ikinci ürünü satmayan, satamayan marketleri görmeye, hatta kanıksamaya başladık. Yukarı yönlü fiyat istikrarsızlığı hem alım gücünü yok ediyor hem de insanımızın ihtiyaçlarına ulaşmasına mani oluyor. Bütün bunlar olurken, her yeni gün yeni bir ekonomik kriz milletin belini bükerken, vatandaşımızı stokçulukla bir AKP iktidarı akıl tutulmasının ne düzeylere ulaşabileceğini ortaya koyuyor.”

“VATANDAŞLARIMIZ PEYNİR VE YOĞURDA UZAKTAN BAKIP GEÇİYOR”

Başkan Mersin, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Bakın daha günler önce çiğ süt fiyatlarına yüzde 45 birden zam geldi. Üretici 2’ye, 3’e katlanmış maliyetleri nedeniyle adeta nefessiz kalmışken, “Bir parça ferahlar mıyım acaba?” dedi. Ama o günden bugüne dahi maliyetlerine gelen zam yüzde 50’yi geçti bile. Marketlerde ise artık 10 liradan aşağı süt bulmak neredeyse imkânsız oldu. Peynire, yoğurda ise şöyle uzaktan bakıp geçiyor vatandaşımız. Eskiden küçük dilimlerle alabildiği beyaz peynir bile alışveriş filesinden çıktı.”

“MİLLET CEFASINI ÇEKER, BUNLAR SEFASINI SÜRER”

Mersin, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Eskiden vatandaş içine çıkamayıp, yalnızca parti üyeleriyle yaptıkları toplantılara, şimdilerde parti üyelerini dahi çağıramıyorlar. Üç beş yönetici toplanıp birbirlerini ağırlıyorlar. Yok! Ne vatandaşa ne parti üyelerine ağızlarını açıp söyleyebilecekleri tek bir kelime dahi yok. İki üç günde bir ekonomimizi getirenlere sorumluluklarını hatırlatmak adına yaptığım her açıklamada döviz karşısında paramız, cebimiz, varlığımız yüzde 10-15 erimiş oluyor. Ülkemiz tarihinde hiç yaşamadığımız türden bir krizi başımıza musallat eden AKP, bırakın bu krizden çıkarmayı krizi durduramıyor bile. Aydınlı ekmek kuyruğunda bekleyen amcam, biraz olsun indirimli bir şey bulabilir miyim diye market market gezen teyzem, AKP vekillerini zerre kadar ilgilendirmiyor. İlgilendirmiş olsa, inanın içlerinden birisi bile olsa çıkar der ki, “Siyasi ikbal de bir yere kadar, millet bizim yüzümüzden kıtlıkla boğuşuyor, sorumluluğumu kabul ediyor ve bırakıyorum. Bu aziz milletimizden de af diliyorum.” Ama nerede! Millet cefasını çeker, bunlar sefasını sürer. Sabır, değerli hemşehrilerim sabır. Elbet sandığı getirmek zorundalar. Sonraları da ferahlamamız da çok yakın.”

- Aydın Ses Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/8885696/asgari-ucret-iscimizin-cebine-girmeden-eridi