Didim’de Öğretmenler Günü kutlandı

Didim Ticaret Odası Kültür Merkezi’ndeki programa Didim Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Didim Cumhuriyet Başsavcısı M. Emin Çıplak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ş. Sait Üstündağ, kurum müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, meslek örgütlerinin temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ş. Sait Üstündağ yaptı.

Üstündağ, “Bugün öğretmenler Günü, bugün millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk'ün başöğretmen oluşunun yıl dönümü. Bugün yurdumuzun her yerinde olduğu gibi ilçemizde de bu onurlu ve gururlu mesleğin mensubu olarak görev yapan ve görev yapmış emekli olan öğretmenlerimiz, Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun. Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve en ölümsüz mesleğidir. Öğretmenler toplumların hem mazisidir hem de maziyi öğreticidir. Milletimizin devletimizin tarihini, kıymetini, ideallerini değerlerini çocuklarımıza öğreten, onlara bilgileriyle ışık tutan öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Osman Gazi için Şeyh Edebali, Mimar Sinan için Muslihittin Ağa, Fatih Sultan Mehmet için Atatürk için öğretmeni Yüzbaşı Mustafa ne önemde ise bizlerin de hayatında bugünlere gelmemizde en az anne ve babamız kadar emeği olan her zaman yad ettiğimiz eli öpülesi benim de hayatımda yer etmiş bir Emine öğretmenimiz, bir Nejdet öğretmenimiz, bir Oktay öğretmenlerimiz vardır" dedi.

Üstündağ, "Öğretmen hayatımıza girip hayatımızdan hiç çıkmayandır. Yıllar sonra bile önünde saygı ile eğildiğimiz, düğme iliklediğimiz yegane insanlardandır. Bu mesleği de en değerli meslek yapan budur. Biz öğretmenler mum misali erisek de etrafına ışık tutan, yılmadan yorulmadan azimle, sabırla elimizdeki aydınlık meşaleyi ülkemizin dört bir yanına ulaştıran vatan, millet, devlet bayrak aşkıyla, insan sevgisiyle inanç ve imanla yüce bir vazifeyi yapan insanlarız. Bu doğru yolda önümüze çıkan tüm engelleri aşacağımıza, milli birliğimize ve beraberliğimize her zaman her şartta sahip çıkacağımıza, inancım sonsuzdur. Sözlerime burada son verirken başta başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından emekliye ayrılan ve göreve yeni başlayan bir öğretmen duygularını ifade etti. Program kapsamında emekliye ayrılan öğretmenlere İlçe Kaymakamı Yiğit tarafından teşekkür belgesi verildi. Ardından Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Lisesi öğrencileri, şehit olan öğretmenleri anlatan oratoryo sahneye koydu. Daha sonra göreve başlayan yeni öğretmenler için yemin töreni düzenlendi. Program kapsamında Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri ilçe protokolünce verildi. Kutlama programı öğrencilerin seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/8329820/didimde-ogretmenler-gunu-kutlandi