Batan geminin malları

Hüseyin Barış Özsoy
Hüseyin Barış Özsoy

Genel olarak pek tarzım değildir siyasi yazı yazmak. Bunun bir çok sebebi var. Bu sebeplerden biri kesinlikle siyasete ilgim olmaması değil. Malumunuzdur ki ülke olarak “İLERİ DEMOKRASİ” ye geçtiğimizden beri bazı konularda sesimizi çok fazla çıkaramıyoruz. Bunun sebebi kesinlikle baskı rejimi değildir, demokrasimiz o kadar ileri gitti ki biz geride kaldık. Bu yüzden sesimizi çıkarsak bile sesimiz demokrasiye kadar ulaşamıyor tek sebep bu. Yoksa ülkede herkes her konuda istediği gibi konuşabiliyor, bu konuda hiç bir sıkıntı yok. Bilenler bilir ki ben her kafadan bir ses çıkması taraftarı bir insanım. Toplumun gelişmesi kişilerin gelişmesi ile doğru orantılıdır. Kişilerin gelişmesi ise çok seslilikle doğru orantılı. Bu sebepledir ki her kafadan ses çıkması kaos değil gelişim getirir; Demek isterdim ama diyemiyorum. Çünkü bu sesleri idare edenler önce sesleri, sonra kafaları birbirine tokuşturmak üzere yöntem kullanınca gelişimde demokrasimizle beraber ilerleyip gidiyor ve biz buna da geriden seyirci kalıyoruz.

Medya organlarının her geçen gün büyüyüp çoğaldığı bu çağda, insanlar düşündüklerini söyleyememekten şikayetçi. Benim böyle bir şikayetim yok bakın düşündüklerimi takır takır söylüyorum. Her hafta etliye sütlüye karışmadan yazdığım bu köşede böyle ince bir konuda yazarken klavyede en çok kullandığım tuşun delete tuşu olduğu gerçeği ise etliye sütlüye karışmaya başladığım inancını doğruyor aklımda. Hafiften bir tırsma gelmedi desem yalan olacak. Zira bunca satırdır yazmaya çalışıpta yazmaya bir türlü başlayamadığım konu ekonomi. Yazının başlığından da anlaşılmayacağı gibi ekonomimiz uçuyor. Aksini iddia edenler kesinlikle devlet büyüklerimizi yalancılıkla suçlamaktadırlar. Zira Onların verdiği uçuş tarihini çoktan geçtik. Eğer uçmadığımızı düşünen varsa devlet büyüklerine yalancı demektedirler uyarayım. Benim kesinlikle böyle bir iddiam yok. Ekonominin uçtuğunu net olarak gözlemlemekteyim. Uçuşu hissedemeyenlerin yanlış ülkede yaşadığı kanaatim sabittir. Bu kanaatimden kimse beni döndüremez. Yazımı yazdığım sıralarda doların 9,60 TL olması bu uçuşun çok net kanıtıdır. Herkesin içinde tam havalar soğurken bu kışın nasıl zor geçeceği endişesi var. Zira ısınma araçlarının maliyeti baya bir uçtu. Doğalgaz, elektrik, kömür fiyatları stratosfere ulaşmak üzere. Allah’ın izni ile atmosferden çıkıp dünyayı terk etmelerine az kaldı. Bu olduğu zaman hiç ısınma problemimiz olmayacak inşallah. Bu kış nasıl ısınacağını, bu ısınma maliyetlerini nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünen vatandaşa benim önerim henüz uçuşa geçmeyen maddeleri kullanmanız. Örneğin tezek kullanarak ısınma maliyetlerimizi baya bi düşürebiliriz. Hem böylece ülkeye alternatif enerji kaynağı sağlayıp ekonomimizin biraz daha uçabilmesini sağlayabiliriz. Yağ fiyatlarının uçması ise en güzel gelişme. Bu sayede mecburen yağsız yemekler yiyerek kolesterol falan gibi hastalıklardan korunarak sağlıklı bir hayat sürecek ve devletimize ekstra sağlık yükü yüklememiş olacağız. Açıkçası ben insanların bu kadar pervasızca sağlık sistemine yüklenmesini süper emeklilere haksızlık olarak görüyorum. Koskoca iki buçuk yıl devlete ve millete üstün hizmetler veren büyüklerimiz ve onların yedi sülalesi, bizim gibi 45 sene çalışıp tam emekli olunca da yaşa bağlı kronik hastalıklarla sağlık sistemini sömüren insanların yükünü çekmek zorunda değil. Bu sebeple ki yağ ve gıda fiyatlarının uçması aslında bize uzun vadede çok yararlar sağlayacak. Bugün bu uçuşa kızıp bağıranlar ileriki yaşlarda aslında bunların bizim sağlığımız için yapıldığını anlayıp teşekkür edecekler.

Görüyorsunuz ince düşününce aslında büyüklerimizin bizler için ne kadar fedakarlık ettiklerini görebilirsiniz. Ve bugün şikayet ettiğiniz şeylere çok alternatifli açılardan bakabilirsiniz. Zaten az daha sabredin, batan geminin malları yağmaya gittiği zaman, gemimiz, içine dolan su ve biz baş basa kalacağız. İşte o zaman gemide delik açanın aslında kendimiz olduğunu anlayacağız. Bu arada ekonomimiz böyle uçarken kemerlerinizi bağladığınızdan emin olmanıza gerek yok. Çünkü biz gemideyiz, biz asla o uçağa binemeyeceğiz. Hadi hayırlı işler…

- Aydın Ses Gazetesi, Hüseyin Barış Özsoy tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/8053303/huseyin-baris-ozsoy/batan-geminin-mallari