EngelSİZSİNİZ

Fatih ÖZMEN
Fatih ÖZMEN

‘Engelli bir çocuk veya kardeşe sahip olmak çok zor, hayatı çok zorluyor’ gibi bir saçma düşünce asla olmaz, olamaz da. Aksine anlaşılmamak zorlaştırıyor engelli insanların hayatını ve ailesini. Hayatta farklı bir bakış açısı yakalamak isteyen herkesin bir engelli bireyle vakit geçirmesini cani gönülden istiyorum. Sebebi ise onlardaki ulaşılmaz sevginin ve inanılmaz mutluluğun bir kısmına şahit olabilmek…
Bu yüreği güzel insanların iç dünyalarında kötülük yoktur. Bulunduğu şartları kabullenir ve o şartlarda yaşamlarına devam ederler. Kavgaları ve koltuk sevdaları yoktur veya kurnazlıklar yaparak birilerinin haklarını yemeyi bilmezler.
Ülkemizde engellilere yönelik çalışmalar yürütülüyor fakat bazen bu konular gerek siyasi gerekse insanların bencillikleri anlamında sekteye uğruyor. Hâlbuki çok zor olmayan çalışmalar ile engellilerin yaşam şartları ve sosyal alanda aktif olmaları kolaylıkla sağlanabilir. İhtiyaçları büyük gökdelen ya da 100 metre yelkenli tekne değil, sadece yürürken güvende hissetmeleri veya onlara ait özel yerler oluşturularak güvenle ihtiyaçlarını giderebilmeli ve isteklerinin yerine getirilmesidir.
İnsanlar yürüdüklerine şükretmezler zaten normal bir şeymiş gibi davranırlar halbuki bu bir hediyedir. Her şeyi görmek, her şeyi duymak ve her şeye dokunmak yaradanın insanoğluna vermiş olduğu en güzel hediyedir fani dünya hayatında. Bir engelli bireyin aileye hiçbir zaman yükü yoktur, daha çok rahmeti ve bereketi vardır. Onlarla vakit geçirmek inanılmaz güzeldir, çünkü güldüklerinde kahkahalarında cennetin sesini, gözlerinde cennetin ırmaklarını görürsünüz.
Bazen hastane veya alışveriş merkezlerine gittiğimiz zaman engelli olmayan vatandaşların umarsızca park alanlarına park ettiklerini görüyoruz. Uyardığımız zaman da “5 dakika hemen gidip geleceğim” diyip gelmeyen bencil ve saygısız insanlar…
Bana göre gelişmiş toplumdaki en önemli unsur engellilere yapılan hizmetlerdir. Günümüzde hala yol sorunları, yetersiz park alanları gibi konularla meşgul oluyoruz. Bunlar 1980 ya da daha önceki konulardı. Şu an günümüz teknoloji ve imkanlar çerçevesinde bunların yerine engelli hakları ve sosyal yaşamları adına daha ciddi konulara eğilim gösterebiliriz.
Engelli ailelerin hem maddi hem de psiko-sosyal desteğe ihtiyacı olduğu gerçeği gözden kaçmamalıdır. Engelli çocukları evlat edinmiş aileler her açıdan desteklenmelidir.
Duygusal insan olduğumuzu düşünerek acıyarak yaklaşıyoruz, bu da aksine onların üzülmesine sebep oluyor. Çünkü onların duyguları körelmiş değil, acınacak hale o tür yaklaşım gösterenler düşüyor.
Siyasi ya da farklı emeller uğruna engelli vatandaşlara hizmet etmekten kaçınılması, geldiğimiz noktadaki durumun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Ülke ve toplum olarak her zaman ilk önceliğimiz engelli bireylerin gerçekten sosyal olacakları ortamları sağlamak olmalı. Ülkemizde futbol, basketbol, yüzme, atletizm, güreş gibi birçok spor alanında Dünya ve Avrupa şampiyonları çıktı. Bu verilen imkânların karşılıksız kalmadığını gösteren en önemli durumdur. Kurum ve derneklerin bu imkânları sağlaması gerekmektedir. Birbirleriyle zıtlaşarak veya kavga ederek bir yere gelemeyeceklerini kendileri de biliyor. Bir insana nefes olmanın asla ve asla siyaseti veya karşılık beklentisi olmaması lazım. Unutmamak lazım her birimiz birer engelli adayıyız. Yapılan asansörleri işgal etmeden toplu taşıma araçlarında yer vererek yanlarından geçerken bir tebessümle inanın tüm dünyayı değiştirebiliriz.- Aydın Ses Gazetesi, Fatih ÖZMEN tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/7529034/fatih-ozmen/engelsizsiniz