Tüm İhtiyaçlara Yönelik Kaliteli Çözüm Önerileri Protan’da Sizleri Bekliyor


Her tür yapının başta su olmak üzere dış etkenlerin olası olumsuz etkilerinden korunmasının sağlanması için yapılan işlemlere çatı izolasyon uygulamaları adı verilir. Membran başta olmak üzere çatı izolasyon malzemeleri kullanılarak yapılan çatı izolasyon uygulamalarının kaliteli bir işçilikle uygulanması da son derece önemlidir. Çatılar konumları nedeniyle her tür dış etkenden gelebilecek hasarlara karşı açık olup binaların en savunmasız kısımlarından biri olma özelliğine sahiptir. Doğru yapılan çatı izolasyon uygulamaları sonucunda binaların sudan korunması ve uzun ömürlü olmaları sağlanabilir. 

 

Çatı izolasyon uygulamaları sırasında kullanım alanına ve amacına uygun su geçirmez membran ürünleri tercih edilmelidir. Çatı izolasyonu sırasında doğru malzemelerin doğru yöntemlerle ve kaliteli işçilikle uygulanması sonucunda çatı her tür su tehdidinden korunmuş olur. Membran uygulamalarının doğru şekilde yapılmadığı durumlarda her ne kadar malzeme su geçirmez olsa da çatı kıvrımlarında aradaki boşluklar nedeniyle su sızıntısı olması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durum çatı izolasyonu uygulamalarında doğru ve kaliteli malzemeler seçilmesi kadar uygulamanın uzman ve deneyimli kişilerce yapılmasının ne kadar önemli olduğunu da açıkla gözler önüne serer.

 

Yapıların her tür dış etkenin neden olabileceği olumsuzluklardan korunmasının en etkili yolu temel izolasyonu, çatı izolasyonu ve dış cephe izolasyonu uygulamalarının eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesidir. Yapılarda çeşitli etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen ve insan sağlığına zarar verebilen terleme, korozyon ve yoğuşma gibi faktörler de izolasyon çalışmaları ile ortadan kaldırılabilir. Çatı izolasyon uygulamaları sırasında yapıların desteklenmesi sayesinde ilk günkü kalitenin ve dayanıklılığın korunması amaçlanır. Doğadan kaynaklanan dış etkenlerin yapıya vermesi olası zararlar ortadan kaldırılır. Yapının rutubetten kaynaklanması olası terlemelerden ve korozyondan korunması konusunda da etkili bir adım atılmış olur.

 

Çatı izolasyon uygulamaları sırasında dikkat edilmesi gereken konuların başında uygulamanın yapılacağı çatı özelinde en doğru kalınlıktaki ve en kaliteli ürünlerin seçilmesidir. Seçilen doğru malzemeler kaliteli bir işçilikle uygulanınca son derece başarılı çatı izolasyon uygulamaları ortaya konulabilmektedir.

Protan Kaliteli Membran Ürünleri İle Sektörünün Çıtasını Yükseltiyor

 

Protan tüm çatı tiplerine yönelik kaliteli ürünleri ile ön plana çıkan bir membran üreticisi olarak sektörüne yön veren isimlerden biridir. Protan Turkey kalitesiyle ve garantisiyle kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitliliği sunan ve özel olarak üretilmiş çözümleriyle pazar payını istikrarlı bir şekilde artırmaya devam etmektedir. Su izolasyon ve çatı izolasyon uygulamaları yapmak isteyen kullanıcıların tamamı ihtiyaçlarına yönelik en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünleri Protan’ın geniş ürün yelpazesi arasında mutlaka bulabilmektedir.

 

Protan SE membran serisi sıcak ve soğuk çatılar dahil olmak üzere her tür yüzeye ve alt tabakaya uygulanabilen polyester donatı takviyeli bir PVC membran olarak tanımlanabilir. Açıkta kalan çatı yüzeylerine uygulanabilen Protan SE membran ürünleri mekanik olarak sabitlenebilir, vakumlu çatı sistemine gevşek olarak döşenebilir ya da serme yöntemiyle uygulanabilir. Aynı zamanda düz çatılarla eğimli ve kavisli çatıların tüm şekillerinde ve kombinasyonlarında kolaylıkla kullanılabilir. Yumuşatılmış PVC’den üretilen Protan SE membran ürünlerinin polyester donatı/iplik takviyesi vardır. İçerdiği stabilizatörler sayesinde ürün hem düşük hem yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Aynı zamanda UV ve alev geciktirici özelliği olan Protan SE membran ürünleri hafif metal, bahçe teras, beton çatıların yanı sıra kubbe veya değişik şekillerdeki beton ve çelik çatılarda su izolasyonu yapılması için en sık kullanılan ürünlerden biridir.

 

Protan kalitesi ve güvencesi ile üretilen sentetik malzemeler (FPO-TPO, PVC) ısıl işlemden geçirilerek yeniden kullanılabilme özelliğine sahiptirler. EPDM gibi termoset türü malzemelerin üretimlerinden sonra herhangi bir işlemden geçirilmesi ve yeniden kullanılabilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Su yalıtım malzemelerinin seçimi sırasında malzemenin kullanılacağı alanın özellikleri başta olmak üzere birtakım noktaların göz önünde bulundurulması gerekir. Bu durum yapılan izolasyon uygulamalarının başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Su izolasyon malzemelerinin hepsi birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden her malzemenin her uygulama bölgesinde kullanılması mümkün değildir. Her membran her uygulama bölgesi için doğru malzeme olamayacağı için izolasyon çalışmalarından en yüksek verimin alınabilmesi için uygulama yapılacak olan alanın özellikleri göz önünde bulundurularak seçim yapılmalı ve izolasyon uygulamaları deneyimli profesyoneller tarafından gerçekleştirilmelidir.

 

- Aydın Ses Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/7488986/tum-ihtiyaclara-yonelik-kaliteli-cozum-onerileri-protanda-sizleri-bekliyor