İlkokulların ortak projesi ses getirdi

Kuşadası'nda İbrahim Zeki Emgin ve Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu öğrencileri, toplumsal değerlere dikkat çekmek için dürüstlük, saygı ve hoşgörü gibi konuları içeren projenin sonunda çocuk hikayelerini yazdılar.
‘Değerler Dile Geldi’ isimli hikaye kitabında toplandı. Projeye katılan öğrencilere teşekkür belgesi verilmesi için İbrahim Zeki Emgin İlkokulu’nda bir tören düzenlendi. Törene Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ataman, İbrahim Zeki Emgin İlkokulu’nu yaptıran hayırsever Mücella Emgin ile çok sayıda veli katıldı.
Proje kapsamında, iki okulun 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinden 68 kişilik bir çalışma grubu oluşturuldu. Öğrenciler, 10 öğretmenin danışmanlık yaptığı projede hoşgörü, empati, sevgi, adalet, işbirliği, vatanseverlik ve saygı gibi değerleri konu alan çocuk hikayeleri yazdı. Hikayelerin yer aldığı sayfalar, öğrencilerin boya kalemleriyle çizdiği resimlerle de renklendirildi. 3 ay süren çalışma sonunda öğrenciler tarafından yazılan 77 hikaye, kitap haline getirildi. ‘Değerler Dile Geldi’ ismi verilen kitaptan, Aydın’daki diğer okullara dağıtılması için 3 bin tane basıldığı aktarıldı.

"BİR TOPLUMU MİLLET YAPAN DEĞERLERİ ÖN PLANA ÇIKARDINIZ "


Törende bir konuşma yapan Kaymakam Yücel, “Çok kıymetli bir çalışma oldu. Bu projeye katılan öğrenci ve destek veren öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum. Bir topluluğu millet yapan bazı değerler vardır. Sizler de bu değerleri şimdiden kağıda döküp, kitaplaştırarak geleceğe mesajınızı verdiniz” dedi.

GELECEĞE BİR YATIRIM OLARAK BAKMAK GEREKİR


İbrahim Zeki Emgin İlkokulu Müdürü Muzaffer Cesur da çalışmayı geleceğe yapılan bir yatırım olarak gördüklerini söyledi. Hikayeleri yazan öğrencilerin arasından ileride edebiyata yönelenlerin mutlaka çıkacağını kaydeden Cesur, “Öncelikle kitabın basılmasında bize destek olan Kuşadası Belediyesi’ne çok teşekkür ederim. Umarım nice Necip Fazıllar ve Nazım Hikmetler yetiştiririz” dedi.
Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu Müdürü Dilek Tekin ise, “Projenin başında öğrencilerimiz ve veliler arasında toplumsal değerlerimizle ilgili bir anket yaptık. Bu anket sonucunda öğrencilerimiz kısa hikayeler yazdı. Amacımız, bir toplumu ayakta tutan bütün değerleri tekrar dile getirmek. Küçük yürekli büyük yazarlar yetiştirdiğimize inanıyorum” diyerek katılan herkese teşekkür etti.
Değerler Dile Geldi isimli kitaptaki Sarı Kuşum isimli hikayeyi yazan İbrahim Zeki Emgin İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Elif Naz Polat (8), “Projede yer almak çok güzeldi. Katıldığım için çok mutlu oldum. Umarım okuyanlar hikayemi beğenir” ifadelerini kullandı.- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/7335496/ilkokullarin-ortak-projesi-ses-getirdi