Hangi Durumlarda Jinekomasti Ameliyatı Yapılmalıdır

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde meme büyümesi olan rahatsızlık sebebiyle gerçekleştirilen bir operasyondur.  Erkeklerde meme büyümesi   her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu problem hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi etkiler.  Türkiye’de yapılan araştırmalarda erkeklerin %60’ında bu rahatsızlığın görüldüğü ortaya çıkıyor.  Erkeklerde meme büyümesi gerçek ve yalancı olarak iki farklı grupta toplanabilir.

Meme büyütmesi görülmesi durumunda erkeklerde belirgin hale geldiği anda jinekomasti ameliyatı yapılabilir.  Erkeklerde meme dokusunun büyümesine bağlı olarak yağ dokusu  meme bölgesinde daha çok olabilir.  Glandüler, yağlı ve mikst tip jinekomasti çeşitleri vardır. 

Jinekomasti Çeşitleri Nelerdir?

Jinekomasti çeşitleri 3 farklı kategoride incelenmektedir;

Glandüler Jinekomasti:  Bu yöntem kadınların meme dokusuna benzeyen bir meme büyümesi olmasıdır. Erkeklerde memeler belirli bir seviyeye kadar gelişim gösterir. Ancak bu rahatsızlıkta kalıcı olarak büyüme eğilimi vardır.  En sık karşılaşılan meme büyümesi türlerindendir. Tedavi edilmediğinde erkeklerde meme büyümesi devam eder.

Yağlı Jinekomasti:  Meme bölgesinde fazla yağ birikimine bağlı olarak yaşanır.  Bu durum dokuya bağlı olmadığı için kolayca kontrol edilebilir.  Yağ dokusu azaltıldığında bu sorun ortad an kaldırılabilir.

Mikst Tip Jinekomasti:  Bu tür hem meme dokusu hem de yağ dokusunda artış olmasıyla ortaya çıkar. Yani diğer iki tipin eş zamanlı olarak meydana gelmesidir.  Bu yöntemin de tedavisi komplike olarak yapıldığında yüksek başarı elde edilebilir.

Jinekomasti türüne göre özel bir tedavi türü uygulanabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti tedavisi kapsamında uygulanan en etkili yöntemler arasında cerrahi işlem bulunuyor. Bu işlemde meme boyu istenen oranda küçültülebilir. Böylece erkekte meme büyümesi sorununun ortaya çıkardığı dış görünüm sorunları kolayca ortadan kaldırılır. Jinekomasti ameliyatı birçok cerrahi işleme göre çok daha pratik ve basit bir prosedürdür.

Cerrahi tedavide meme bez dokusunun çıkarılması hedeflenir. Nokta atışı işlem yapıldığı için ameliyat sonrası dış görünüşte tüm rahatsızlık giderilebilir.  Ameliyat olarak da pull through ve açık ameliyat yapılabilir.

Pull Through işlemi laparoskopi destekli olarak yapılabiliyor.  Meme bezi dokusuna işlem yapılacağı durumlarda bu yöntem çok etkilidir.  Açık ameliyat ise meme bölgesinde standarda yakın bir görünüm elde etmede çok etkilidir. Ameliyat türü tamamen hastanın durumuna ve taleplerine göre belirlenir.

Hangi Durumlarda Jinekomasti Ameliyatı Yapılmalıdır?

Erkeklerde meme büyümesi çok sık görülen bir durumdur. Bu durum her hastada farklı oranda görüldüğü için her zaman tedavi ettirilmesi tercih edilmeyebilir. Ancak meme büyüklüğünün standart bir oranın çok ilerisine gittiyse tedavi edilmelidir.

Meme bölgesi erkeklere ciddi oranda rahatsızlık vermeye başladığında tedavi edilebilir.  Jinekomasti bazı ameliyatsız tedavi yöntemleriyle de gerçekleştirilebilir. İlaç tedavisi ve diğer ameliyatsız yöntemler etkili olmadıysa cerrahi tedavi tek seçenektir.

Yağ aldırma gibi işlemler meme büyümesinin yağlı jinekomasti türünde olması gerekiyor. Aksi halde bu yöntemler tedavi için etkili olmaz.  Erkeklerde meme büyümesi tedavi edilmezse meme bölgesinde büyüme sürekli devam eder.  Bu yüzden rahatsızlık edici duruma geldiği anda tedavisi yapılmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Her hastada uygulanabilecek jinekomasti ameliyatı yöntemi farklı olur. Bu yüzden jinekomasti ameliyatı fiyatları için öncelikle hastanın muayene edilmesi ve daha sonra ameliyatın planlanması gerekir.

Ameliyatta fiyatları  etkileyen unsurlar meme büyümesinin boyutu, hastanın talepleri, doktorun uzmanlık seviyesi ve sağlık kuruluşunun fiyat politikası gibi unsurlar etkilidir. Estetik operasyonlarda hasta muayene edilmeden fiyat vermek yanlış olur.

Her hastanın talepleri farklı olacağı için jinekomasti ameliyatı fiyatları için öncelikle muayene olmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

 

 

 

- Aydın Ses Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/7235036/hangi-durumlarda-jinekomasti-ameliyati-yapilmalidir