Memlekette tam kapanma

Orhan Karagöl
Orhan Karagöl

Nisan’da bitti... Siz bu satırları okurken bütün memleket 20 günlük tam bir kapanma yaşayacak. Gerçi nüfusun yüzde 61'inin dışarı çıkma izni var ama daha önce görülmemiş bir kısıtlama yaşayacağız. Herkes kişisel korunma önlemini alsa bu yasaklara hiç gerek kalmaz belki... Nedenine gelince kapanma olacak diye temel ihtiyaç malzemeleri satın almak için marketlere, pazarlara akın etmek bile bu salgının yayılmasına sebep olacak. Bizim gibi ekonomisi zayıf ülkelerde pandeminin bütün yükünü kamudan çok özel sektöre yıkmakta adil değil. Elektrikçinin dükkanını kapatıp süpermarkette ampul sattıramayız. Büyük markette bisiklet bile satılırken sokak arasındaki küçük esnafa kapatma uygulamak bir tedbir değil plansızlık ve işbilmezlik hissi uyandırır.

---

En çok karşılaştığımız zorluklardan biri de eline kamera alanın ve telefonundan canlı yayın yapanın kendini gazeteci görmesi.

*

Öyle ki emniyetteki yetkililer yazıcıdan çıkarılan basit bir basın kartı ile bazı suistimallerin olduğunu görmüşler.

*

Bunun üzerine açıklama yapan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan cemiyetten verilecek kimlik kartları ile düzenin yeniden sağlanacağı çağrısını yaptı.

*

Üzülerek söyleyeyim bu sayede biz de tanımadığımız (sözde) meslektaşlarımızdan en azından kısıtlama günlerinde ayrı kalmış olacağız.

*

Yazımın başında da belirttiğim gibi pandemi tedbirleri konusunda bazı uyumsuzluk ve haksızlıkların olduğunu görüyoruz.

*

Şu an için en çok vakanın yaşandığı İstanbul’dan yurdun her bir köşesine yoğun bir göç başladı.

*

Kimileri memleketine kimileri de yazlık beldelerine gidiyor.

*

Böylelikle şehirden şehire bulaş riski de katlanarak artıyor. Bir fayda olsun diye planlanan yirmi günlük kapanma birden yeni dalgaların yaşanmasına sebep olmasın? Asıl tedbir mekanizması bu konuda uygulansa belki daha faydalı olur.

*

Geçtiğimiz haftalarda en çok turizm sektörünün etkilendiğini gözlemlediğimi belirtmiştim.

*

Bu kapanmanın ardından en azından istatistiklerimizi düzeltebilirsek dışarıdan turist çekebileceğiz. Ve geçen senenin yarası kapanmadan yeni bir ölü sezon yaşama tehlikesinden kurtulacağız.

*

Herşey tedbirlere uymakla başlıyor. Ama herkes...

- Aydın Ses Gazetesi, Orhan Karagöl tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/7033622/orhan-karagol/memlekette-tam-kapanma