CHP'li Bülbül, kaçak kazıyı bakana sordu

CHP’li Bülbül, “Salgın döneminde jeotermallerle ilgili her türlü barışçıl ve hak savunuculuğu eylemleri yasaklanırken ve yurttaşlara maske ve mesafe bahane edilerek idari para cezaları kesilirken izinsiz kazıların devam etmesi ve bu kazılara göz yumulması kabul edilmez.” dedi.

Aydın’daki Umurlu Organize Sanayi Bölgesi'nde, 15 Nisan 2021 günü saatler süren elektrik kesintisinin nedeninin Karyek Jeotermal isimli firmanın elektrik dağıtım şirketi AYDEM'e haber vermeden yaptığı kazı olduğunu belirten Milletvekili Bülbül, konuyu meclise taşıdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Milletvekili Bülbül, “Yapılan kazıda organize sanayi bölgesini besleyen müstakil elektrik kablolarının kopartıldığı ve sanayi kuruluşlarının da kesinti sebebiyle üretim yapılamadığından büyük zarara uğradığı ifade edilmiştir. Salgın döneminde jeotermallerle ilgili her türlü barışçıl ve hak savunuculuğu eylemleri yasaklanırken ve yurttaşlara maske ve mesafe bahane edilerek idari para cezaları kesilirken izinsiz kazıların devam etmesi ve bu kazılara göz yumulması kabul edilmez.” diye konuştu.

“KAZI PROJENİN HANGİ FAALİYETİ KAPSAMINDA YAPILIYOR?”

CHP’li Bülbül Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti: “Adı geçen firma hangi proje kapsamında faaliyetlerini yürütmektedir? Proje hakkında ÇED süreci yürütülmüş müdür? Firmanın ilgili proje kapsamında kazıyı yapmak için izinleri mevcut mudur? Kazı projenin hangi faaliyeti kapsamında yapılmaktadır? Bölge ekonomisinde gerçekleşen mevcut zarar kapsamında oluşan zarar ne kadardır? Ortaya çıkan zararın nasıl telafi edilmesi planlanmaktadır? İlgili firmaya herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır? Yaptırım uygulanacaksa bu yaptırım nedir, para cezası ise değeri ne kadardır?”

- Aydın Ses Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/6952065/chpli-bulbul-kacak-kaziyi-bakana-sordu