“Esnaf ve sanatkarımıza aşıda öncelik verilmeli”

Aydın’da çalışmalarını sürdüren AYESOB Başkanı Selahittin Çetindoğan, Ramazan ayıyla birlikte tekrar gelen yasaklar, aşı olma önceliği, vaka artış hızının yavaşlatılması için gereken önlemlerle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak vatandaş ve esnafa çağrıda bulundu.

“VAKA SAYILARINDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR AZALMA OLMASINI BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin vaka sayılarında belki de en yüksek zamanlarını yaşadığını ifade eden Başkan Çetindoğan, “1 Mart’tan itibaren kademeli normalleşmeye geçiş yapmıştık fakat vaka sayıları bir anda zirve yaptı ve mutasyonlu virüslerin de bunda büyük bir payı oldu. Dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye göre tekrar kısıtlamalar başladı. İlk olarak hafta içi sokağa çıkma yasaklarının başlama saati değişti. Bunun yanı sıra 17 Mayıs 2021 tarihine kadar bazı esnaflarımız tekrar kepenk indirmek durumunda kaldı. Bu durum hem bizleri hem de iş yerini açamayacak olan esnaflarımızı çok üzüyor fakat sağlık her şeyin öncesinde gelir. En başından beri söylediğim tek bir şey var. Virüsün bulaşma hızını kesmek için yapılması gereken belli başlı kurallar var ve bunlara uymak gerekiyor. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralının yanı sıra kalabalık ortamlardan uzak durmak ve mümkün olduğunca ev oturmalarını yapmamak bizlere bu süreçte büyük fayda sağlayacaktır. Önümüzdeki 1 aylık süreçte kısıtlamalara uyarak ve aşı faktörünü de göz önünde bulundurarak vaka sayılarında gözle görülür bir azalma olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

“ESNAF ÜLKENİN TEMEL TAŞI”

Türkiye’de bugüne kadar toplamda 20 milyona yakın kişinin aşılandığını kaydeden Başkan Çetindoğan, “Aşı olmak için hükümetimizin belirlediği öncelik sıralamasına uyuluyor. Fakat bizler daha önce bazı meslek dallarına da öncelik verilmesi gerektiğini belirtmiştik. Kuaför ve Berberler, toplu taşımalar, ilçeler arası minibüs şoförleri ve servis şoförleri gibi birçok meslek dalının kalabalıkta ve bazen mecburen yakın temasta çalıştığını hepimiz biliyoruz. Aşı önceliğini hizmet veren tüm esnaf ve sanatkâra uygulamalıyız ki Covid-19’la olan mücadelemiz diğer tüm ülkelere göre daha hızlı bir başarıya ulaşsın. Unutmayalım ki esnaf ülkenin temel taşlarından biridir. Ülke ekonomimizin canlı ve ayakta kalabilmesi için öncelikle esnaf ve sanatkarımızın ayakta kalmasını sağlamamız gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/6943027/esnaf-ve-sanatkarimiza-asida-oncelik-verilmeli