Rakamları doğru okuyabilmek

Orhan Karagöl
Orhan Karagöl

Aydın Büyükşehir Belediyesi ikinci döneminin ikinci yılına kadar yaptığı yatırım rakamlarını açıkladı. Her ilçenin kendine göre bir yatırım programı var ve yan yana iki ilçede bile rakamlar çok farklılık gösterebiliyor. Kendime göre analiz etmeye çalıştım.

Şöyle ki; Aydın Büyükşehir Belediyesi kuruluşundan itibaren yaklaşık 1 milyar 820 milyon liralık yatırım yapmış. Haliyle Efeler, Kuşadası, Didim, Söke ve Nazilli gibi büyük ilçeler başı çekiyor. Nüfus ile orantıladığımızda normaldir. Toplam 3 bin 275 kilometre yol yapımıyla Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar bir kez gidip gelecek kadar yol yapılmış. Yol konusunda da Bozdoğan (326km), Nazilli (314km), Çine (347km) ve Efeler (316km) ile başı çekmiş. Bunu da mahalle/köy sayısı ile orantıladığımızda da normaldir.

Bin 888 kilometresi içme suyu hattı olmak üzere toplam 2 bin 942 kilometrelik bir hat çalışması (içme suyu, yağmur suyu vb.) çalışmasının olduğunu görüyoruz.

Bu da Aydın’dan yaklaşık Berlin’e kadar gitmek demek oluyor. Bu çalışmalarda da başı Kuşadası (345km.), Söke (311km.), Efeler (300km.) ile başı çekiyor. Yerleşim yerinin yoğunluğu ve daha önce yapılan çalışmalar dikkate alındığında normal karşılıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ile bir sabah kahvesinde bu yatırımları değerlendirmiştik. Ve şimdi rakamlar açıklanınca görüyoruz ki Aydın Büyükşehir Belediyesi çoğu alanda Cumhuriyet kurulduğundan beri yapılan yatırımlar kadar projeyi 6-7 yıla sığdırmış.

Burada sizi rakamlara boğmak istemiyorum. Gerekirse ilçe ilçe tüm rakamları belediyenin sosyal medya hesaplarında görebilirsiniz. Ama Buharkent’ten Didim’e kadar Büyükşehir hizmetlerinin parti ayırt etmeksizin ulaştığını görüyoruz. Demek ki Aydın Büyükşehir Belediyesi artık ekibiyle ekipmanıyla, yönetimi ve vizyonuyla hizmet standardını oturtmuş. Bu arada ASKİ’nin çalışmalarını da görmezden gelemeyiz. Çünkü köy köy, ilçe ilçe gezen ben hizmetler konusunda vatandaşa bir soru sorduğumda neredeyse ASKİ ile ilgili hiçbir serzeniş ya da şikayet duymadığımı söyleyebilirim. Bu yazımızda rakamları değerlendirmeye çalıştım. Haftaya ilçe ilçe yazmak isterim ama araştırmak için biraz çalışmam lazım

- Aydın Ses Gazetesi, Orhan Karagöl tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/6883719/orhan-karagol/rakamlari-dogru-okuyabilmek