“İstiklal Marşı, milletimizin kahramanlık destanının anlatımıdır”

Aydın’ın İncirliova ilçesinde İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Alak, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 100’üncü yıl dönümü ve Şair Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

“TÜRK ORDUMUZA VE TÜRK HALKINA İTHAF EDİLMİŞTİR”


İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un, milletinin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurguladığını ifade eden İYİ Partili Alak, “İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100. Yıl dönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken Türk Halkımız olarak kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken, Mehmet Akif Ersoy milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşımızı yazmıştır. İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif Ersoy, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" derken; verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşımız milletimizin Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır. ‘İstiklal Marşı’ adını verdiği şiirini İstiklal Harbinde kanının son damlasına kadar mücadele eden Kahraman Türk ordumuza ve Türk Halkına ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir.” diye konuştu.

“MİLLETİMİZİ TANIMLAYAN BİR ESER”


İstiklal Marşı’nın bütünüyle aziz Türk milletinin karakterini yansıttığını kaydeden Başkan Alak, “İstiklal Marşımızın mana derinliğinde barınan duygular milletimizin öz benliğinden damıtılmıştır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden değerlerimizdir. Milletimize istiklal azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkansızdır. İstiklal mücadelesinde değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini veren milletimizin coşkunluğunu anlatan İstiklal Marşımız, milletimiz var oldukça ortak hisleri veren ve milletimizi tanımlayan bir eser olarak var olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. yıl dönümünü kutluyor, İstiklal Marşı’mızın müellifi Mehmet Akif Ersoy'u ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/6619770/istiklal-marsi-milletimizin-kahramanlik-destaninin-anlatimidir