Germencik'e geçmişin faturası

Keyfi yaklaşımlarla bir inşaat firmasıyla sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi ve işine son verilen bir personelin lehine sonuçlanan mahkeme kararının uygulanmaması nedeniyle yaklaşık 800 bin lira ödemek zorunda kaldıklarını iddia eden Öndeş, "Keyfi yaklaşımlarla yapılan borçları, alınmayan hizmetlerin faturalarını da ödemek bize nasip oldu" dedi.

Göreve geldiği günden beri mali düzeni sağlamak, geçmiş dönemlerden kalan büyük borç yükünü azaltmak ve bankaların uyguladığı hacizleri kaldırmaya yönelik çalışmalar yapan Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, belediyenin mali düzlüğe çıkmaya başladığını açıkladı.

"AMACIMIZ HALKIMIZI BİLGİLENDİRMEK"

Öndeş, israfı önlediklerini ve tasarruf tedbirleriyle başarılı bir süreç yönettiklerini söyledi. "Yaptığımız çalışmalarla borçlarımızı önemli ölçüde azalttık, özellikle bankalar tarafından uygulanan hacizleri büyük ölçüde kaldırdık" diyen Öndeş, hizmet ve yatırımlarına da durmaksızın devam ettiklerini ifade etti. Şeffaf belediyecilik ilkesi ile belediyede geçmişten günümüze neler olup bittiği ile ilgili vatandaşları bilgilendirdiklerini belirten Öndeş, "Amacımız geçmişi suçlamak ya da mevcut durumda bahane sunmak değil, halkımızı bilgilendirmek" dedi. Öndeş, bir önceki dönemde gerçekleştirilen ve kendi dönemine yaklaşık 800 bin lira borç olarak yansıyan iki gelişmeyi anlattı.

“ALINMAYAN HİZMETLERİN FATURASINI ÖDÜYORUZ”

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş, yaptığı açıklamada geçmiş dönemde keyfi yaklaşımlarla yapılan borçları ve alınmayan hizmetlerin faturalarını ödemek zorunda kaldıklarını iddia ederek, şunları kaydetti: "Örneğin Çarıklar Mahallesi köy meydanı, Kur’an kursu ve lojman yapımı işi ile ilgili bir firmayla anlaşılmış ancak çalışmalar yüzde 40 seviyesindeyken önceki belediye yönetimi tek taraflı olarak ve tamamen keyfi bir yaklaşımla sözleşmeyi feshetmiş. Dolayısıyla firma haklı olarak konuyu adli mercilere taşıyor. O sırada iş bir şekilde başka bir firma aracılığı ile tamamlanıyor. Ancak sözleşmesi feshedilen ve ilk yüklenici olan firma sözleşme gereğince işin yapamadığı kısmını da belediyeden tahsil etmek için icraya başvuruyor. Ve sonuç olarak ilgili firmaya 377 bin TL ödenmesine hükmediliyor. Faizleri, vekalet ücretlerini de içeren bu tutarı yapılandırma yaparak geri ödeyeceğiz. Tamamen keyfi yaklaşımlarla yarım bıraktırılan işin faturasını yani alamadığımız hizmetin bedelini hizmet almış gibi ödeyeceğiz. Maalesef ödediğimiz borçların önemli bir kısmı bu keyfi yaklaşımlarla meydana gelmiş durumda. Yönetim olarak bizler çalışmalarımıza devam edecek, belediyemizi her anlamda yükseltmeyi sürdüreceğiz."

"GEÇMİŞİN TAZMİNATINI ÖDÜYORUZ"

2015 yılında dönemin belediye yönetimince işten çıkarılan personellerin lehine olan mahkeme kararlarının keyfi bir şekilde uygulanmadığını öne süren Öndeş, "Sadece bir personele 200 bin lirası SGK cezası, 240 bin lirası geriye dönük 4 yıllık sosyal ve mali hakları içeren maaşı olmak üzere yaklaşık 440 bin TL cezayla karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Faiziyle beraber ödenecek bu tutarın sadece bir personel için olduğunu düşündüğünüzde tabloyu daha net görebilirsiniz. İşte liyakat ve ciddiyetten uzak, keyfiyetle sürdürülen bir belediyecilik anlayışının nelere mal olabileceğini iki basit örnekle siz değerli kamuoyuna sunmak istedik. Çünkü bu para milletin parası, halkımız için yatırıma, hizmete dönüştürülmesi gerekirken biz geçmişin tazminatını ödüyoruz. Tüm bunlara rağmen Germencik Belediyesi olarak şeffaf ve insan odaklı belediyecilik anlayışıyla güçlü, kurumsal ve sürdürülebilir bir mali altyapı tesis ettik. Tüm zorlukları sizlerin de desteğiyle kısa sürede aşacağız" dedi.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/6331689/germencike-gecmisin-faturasi