AK Parti Aydın'da neden kazanamıyor? CHP neden kazanıyor? şimdi anladım.

Orhan Karagöl
Orhan Karagöl

Evvelki gün saat 14:00 sıralarında SES Gazetesi’nin haber sitesinde Emrah Dinçer imzalı “Yavuz’dan Çerçioğlu’na ağır eleştiri” başlıklı haber yayınlandı. AK Parti’nin İncirliova Kadın Kolları Kongresi’nde partinin MKYK üyesi Metin Yavuz’un konuşmasının içeriğinden çıkan haber bir anda Aydın’ın gündemine oturdu.

* * *

Aslında Yavuz’un yaptığı bir özeleştiriydi. AK Partili Savaş’ın CHP’li Çerçioğlu karşısında iki kez yenilmesinin sebebini rakibin bir anne ve bir kadın olmasının avantajını kullanmasına bağlamak istedi. Ayrıca kadın bir aday karşısında daha basit bir seçim kampanyası yaptıklarını itiraf etti.

* * *

Bir anda Aydın gündemine oturan bu tartışma konusunda son 24 saatte neler konuşuldu? Bir gözden geçirelim.

* * *

İlk olarak CHP’nin tüm örgütleri bilhassa kadın kolları başkanları ve kadın meclis üyeleri peş peşe açıklamalar yaptı. İnanın posta kutumun 50 haneli ilk sayfası tamamen CHP’li örgütlerin mailleriyle dolu.

* * *

Yavuz’un sözlerini bir aşağılama olarak gören CHP örgütleri deyim yerindeyse açtı ağzını yumdu gözünü. Muhalif bir parti olan CHP bu tür olaylar karşısında refleksini çok hızlı gösterdi.

* * *

Peki il başkanından en küçük ilçesinin kadın kolları başkanına kadar bu protesto içine katılan CHP karşısında AK Parti ne yaptı?

* * *

Bildiğim kadarıyla Didim İlçe Başkanı Maşallah Subaşı dışında Yavuz’a destek veren ya da sözlerinin yanlış anlaşıldığı ve boşuna bir polemik yaşadığını savunan bir parti yöneticisi görmedim.

* * *

AK Parti’nin diğer milletvekilleri nerede? İl, ilçe başkanları, kadın kolları, gençlik kolları başkanları nerede? Bu sözlerin canlı şahitleri olan İncirliova Kadın Kolları Kongresine katılan kadınlar nerede?

* * *

Şimdi aklıma attığım başlık geldi. AK Parti’nin Aydın’da başarısızlığı ya da CHP’nin yerelde başarısının sebepleri. İlk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu...

* * *

Kimseyle polemiğe, siyasi bir tartışmanın içine girmiyor. Bir bakıma muhatap bile almıyor. Nedeni örgütünün her zaman arkasında olması. Ve deyim yerindeyse “toz kondurmaması” Yani CHP’de içeride ne olursa olsun dışarıda birlik ve beraberliğin olması.

* * *

İşte bu sebepledir ki CHP’li bir ilçe başkanı ile AK Partili bir MKYK üyesinin basın açıklamalarıyla tartışma yaşamalarına bile şahit oluyoruz.

* * *

AK Parti’ye gelince... Bir milletvekilinin bile arkasında duramayacak kadar basiretsiz bir anlayış hakim.

* * *

Herkes birbirinden korkuyor. Bugün Yavuz için yarın Savaş için destek açıklaması yapmak sizi ne Yavuzcu ne de Savaşçı yapar.

* * *

Sadece AK Partililiğinizi gösterir...

- Aydın Ses Gazetesi, Orhan Karagöl tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/5506532/orhan-karagol/ak-parti-aydinda-neden-kazanamiyor-chp-neden-kazaniyor-simdi-anladim