Nazillispor komaya girmeden!

Erdoğan Eker
Erdoğan Eker

Nazilli Belediyespor zor günlerin eşiğinde.

Türk sporundaki kabus maalesef Nazilli Belediyespor’u da içine aldı. Kulüpler borç batağında.

Böyle zamanda, vurun abalıya misali, eleştiren çok olur. Ve öylede oluyor. Ben bu satırlarımda Nazillispor’daki yanlışları konuşmak istemiyorum.

Bunun Nazilli Belediyespor’a ve kimseye faydası olmaz.

Bir buçuk yıl başkanlığını yaptığım Nazilli Belediyespor’da maalesef hiçbir Başkan takımın kurumsallaşması için, sağlıklı adımlar atmadı, atamadı. Nazilli Belediyespor keyif yuvası, siyasi menfaat sağlanan yer olarak göründü, kullanıldı.

6 ay önce göreve gelen Nazilli Belediyespor başkanının istifası elbette üzücüdür. Çarşamba günüde 6 yöneticinin daha istifası işin vahametini gösteriyor.

Nazilispor özüne dönmelidir ve kendi gençlerimizi ön plana çıkarmalıdır.

Nazilli Belediyespor, belediyenin sırtında kambur olmaktan çıkmalıdır. Nazilli Belediyemiz spora dıştan destek olmalıdır.

Milyon liralık reklamlar veren, Nazilli’nin gururu UĞUR SOĞUTMA, spora soğuk baksa da Nazilli Belediyespor’a sahip çıkmalıdır. Hatta ismi UĞUR NAZİLLİSPOR olmalıdır.

Kurumsallaşmış bir Nazilli Belediyespor’a sivil toplum örgütleri de destek olmalı. Halk sahip çıkmalı. Eğer bunlar düşünülmezse, Nazilli Belediyespor bazı isimlerin keyif yuvası olursa maalesef kapısına kilit kısa sürede vurulur.

*

LİYAKAT YOKSA... SIKINTI VAR!

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan olaylar ve sıkıntılar görevde Liyakatı bir kez daha ön plana çıkardı.

Yaşanan son uçak kazası, Kızılay Genel Başkanının yaptıkları, Van’da yaşanan çığ felaketleri sadece yaşanan birkaç örnek.

Özellikle uçak kazasında uçağın pistte sert iniş yaptığı pilotun tecrübesizliği konuşuluyor.

Geçen yaz Türk Hava Yollarında çalışan 28 yaşlarında bir PİLOT kardeşimizle tanışmıştım.

Makina mühendisiydi. 8-10 aylık kursla pilot olmuş. Ülkemizin ve dünyanın her köşesine uçtuğunu söylemişti. Uzun uzun anlatmıştı.

O anda düşünmüştüm. Türk Silahlı Kuvvetlerimizde yıllarca başarı ile görev yapmış, genç yaşta emekliye ayrılmış, kahraman pilotlarımız nerede. Niye bu pilotlarımızdan yararlanılmıyor.

Yaşanılan, Ergenekon ve Balyoz kumpasları ile yıpratılan, bu askerlerimizin içi hala, vatan ve hizmet sevgisi ile dolu olduğunu inanıyorum. Yine pilot ile kule arasında yaşanılan tecrübesizlik göze çarpıyor.

Yine KIZILAY Genel Başkanının tecrübesizliği, milletin aklıyla alay etmesi, laf cambazlığı liyakatsizliğini gösteriyor, devletimizin bu kadrolara böyle kişilerle doldurması, maalesef devletimi yönetenlerin en büyük gaflarıdır. Yanlışlarıdır.

**

NAZİLLİ’YE 5. İMAM HATİP OKULU!

Sayıları her yıl artan imam hatip okullarının niteliği nihayet, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da gündeminde geldi.

Bazı mezunlar aldıkları eğitimden memnun kalmazken, bakanlık yetkilileri "Hedef 2020" projesiyle başarıyı artırmak istiyor.

Ülkemizde İmam hatip okullarının sayısı kadar başarısı da artıyor mu? O tartışılıyor.

 Türkiye, Dünya kamuoyunda, eğitim kalitesinin sıklıkla tartışma konusu olduğu ülkelerden birisi oldu.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) 8'inci sınıflar raporu, oldukça ilginçtir.

 Öğrencilerin yüzde 16'sının dört işlem sorularını çözemediğini, yüzde 66'sının ise deyim ve atasözlerinde verilen mesajları anlayamadığını ortaya koydu.

Türkiye'de son dönemde eğitim denildiğinde akla gelen kurumlardan biri ise sayıları her sene artış gösteren imam hatip okullarıdır.

MEB verilerine göre, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında bin 99 olan imam hatip ortaokulu sayısı, 2018 sonu itibarıyla 3 bin 286'ya çıktı ve öğrenci sayısı 723 bin 108 olduğunu görüyoruz.

2011-2012 eğitim-öğretim yılında 537 olan imam hatip lisesi sayısı ise 2018 itibarıyla bin 605 oldu ve öğrenci sayısı 627 bin 503'e ulaştı.

**

ALGI İÇİN, OKUL AÇILMAZ!

Nazilli’de 5’inci İmam Hatip Okulu da açıldı. Elbette ilim, bilim okulları kadar din eğitimi veren okullarımızda önemli. Ancak müfredatları uzmanların raporlarına göre günümüzün çok gerisinde ise neden bu okullara çocuklarımız yönlendiriliyor.

Bunu da birileri çıkıp açıklasın.

Nazilli’de¸ İmam Hatip Ortaokulu, İmam Hatip Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Asımın Nesli İmam Hatip Okulu, Müşerref İmam Hatip Ortaokulu’dur.

ALGI YARATMAK İÇİN OKUL AÇILMAZ. Nazilli’ye bu beş imam hatip okulu gerekli midir? Önce bu tartışılmalıdır.

Eğer gerekli ise, o zaman bu okullarımızın müfredatını zenginleştirin. Günümüzün şartlarına uygun hale getirin. Burada okuyan evlatlarımızda hepimizin evladıdır.

BU ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İLE OYNAMAYA KİMSENİN HAKKIDA YOKTUR.

- Aydın Ses Gazetesi, Erdoğan Eker tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/3641498/erdogan-eker/nazillispor-komaya-girmeden