Vali Köşger’den Çerçioğlu’na hodri meydan

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Vali Yavuz Selim Köşger, basın mensuplarıyla Aymira Otel’de düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener, Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan ile kamu kurumlarının müdürleri de katıldı. Basın mensuplarının anlamlı gününü kutladığını belirten Vali Köşger, Aydın’ı kentin tüm dinamikleriyle daha iyi noktalara taşıyacaklarını söyledi.

PAŞA YAYLASI İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR DURUM

Vali Köşger, Aydın’da hayata geçirilmesi beklenen yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Paşa Yaylası’nda çürüyen otele kimsenin yatırım yapmak istemediğini dile getiren Köşger şunları kaydetti: “ Adnan Menderes Müzesi’nin yeri ne kadar beğeniliyorsa adliyenin yeriyle ilgili tenkitler var anladığım kadarıyla. Fakat şehri tek merkezli olmaktan çıkarmak gerekiyor. Adliyenin merkezi olmayan yere ivme kazandıracağını düşünüyorum. Paşa Yaylası’na otel yapılması yanlış bir seçim olmuş. Orayı doluya koyuyoruz almıyor, boşa koyuyoruz dolmuyor. Çeşitli kurumlara çeşitli projeler için orayı teklif ettik. Son hali berbat vaziyette. İl Özel İdareden belediyeye geçmiş. Belediye kiralamış, şirket kötü kullanmış ve kapanmış. Duvarları bile yerinde yok. AMATEM yapabilirdik. Aydın’da ciddi bir bağımlılık var. Rehabilite merkezine ihtiyaç var. Gençlik spor merkezine bağlı gençlik kampı olabilir mi diye baktık. Ancak hem ulaşım hem de uzak bir yer olması bakımından sıkıntı var. Çıkmaz bir durum. Kimse oraya gitmek istemiyor.”

ORGANİZE SERA VE ORGANİZE BALIK ÇİFTLİĞİ KURULACAK

Kadıköy’e Organize Sera, Didim’e Organize Balık Çiftliği kurulması için çalışmaların sürdüğünün altını çizen Köşger, “Kadıköy’de organize sera bölgesi tüzel kişilik kazanacak. Valilik olarak o süreci biz yöneteceğiz. Jeotermal bu şehrin zenginliği ve bu şehre fayda sağlaması lazım. Bu şehre bir katkı sağlamamış. Jeotermalle ısınan seralar konusunda maksimum 50 dekar olmak üzere Aydınlı girişimciler öncelikli olarak girişimciler ne yapabiliyorlarsa yapsınlar. Jeotermal sera alanı müthiş bir istihdam yaratıyor. 750 dekar alanda yapacağız, 750 kişi çalışacak. Oradaki ürünlerin paketlenmesi, pazarlanması gibi yan istihdam kolları da olacak. Ülkede seraya ilişkin talepler var. Didim ile Kuşadası arasında atıl durumda olan bölge var. Dilek Yarımadasının yanındaki alanda Organize Balık Çiftliği yapılmasıyla ilgili 5-6 profesörümüz fizibilite çalışması yapıyor. Didim’de bu işe karşı çıkan taraflar bulunuyor. Tüm tarafların önünde konuyu anlatıp soruları cevaplayacak şekilde bir araştırma yapılıyor” diye konuştu.

PATİNAJ YAPAR DURURSAK GERİYE GİDERİZ

“Aydın olarak bir sıçrama yapmamız lazım” diyen Vali Köşger, sıçrama yapılabilmesi için katma değer yaratılması gerektiğinin altını çizdi. Aydın’ın tüm ürünlerde mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanması gerektiğini ifade eden Köşger şunları söyledi: “Aydın tarımda gelebileceği noktanın en üstünde. Tarımla zengin olmazsınız karnınızı doyurursunuz. Aydın’da kimse halinden şikayetçi değil, herkes sesini çıkarmadan devam ediyor. Fakat eldeki verilere bakıldığında Marmara’dan Hatay’a kadar deniz kenarındaki vilayetler içinde Kişi Başı Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) en düşük olan il Aydın. Bir sıçrama yapmamamız lazım. Bu şehir patinaj yapar durursa daha geriye düşecek. Sıçrama yapması katma değer yaratabilirse olur. Elindeki tarım dahil tüm ürünlerde mevcut kapasitesini kullanmalı. Şuan en iyi kapasitesini kullandığı tarımın da üçte birini kullanıyor. Bunun termalin ticaretle birleşip bir sinerji ortaya çıkarmalı. Daha katma değer oluşturacak alanlara yönelmemiz lazım. Balıkçılık bunlardan biri. Didim’de turizmde kullanılmayan alanda 26 derece yaz kış su sıcaklığı sabit olun deniz suyu çıkıyor. Bu sıcaklık balık yavrularının büyümesi için en ideal sıcaklık. Başka yerlerde 6 ayda ulaşılan büyüklüğe burada 3-4 ayda ulaşıyor. Daha ucuz maliyete daha çok balık üretilebilir. Kafeste balık yetiştirebiliriz. Bunu inciri sattığımız gibi anında satabiliriz. Aydın’da 35 bin aile incir üretiyor. Yıllık incir ihracatı 300 milyon lira. Balığı işleyip satmasak bile 3 milyar dolar gelir sağlarız. İşlersek gelir 4 milyar dolara çıkabilir.”

TERMAL OTELE ÇÖZÜM ARANIYOR

Vali Köşger Ayter Alanı’na yapılacak termal otel için çözüm arayışında olduklarını belirterek, “Aydın’da 5-6 okul yapıldığı takdirde ikili eğitim sonlanmış olacak. Ayter Sahası Aydın’ın kronik sorunlarından bir tanesi. Burada bir otel yapılarak termal turizme açılması gerektiğini söylüyoruz. Aydın’ın jeotermalden istifade etmesi için sağlık turizmine yönelmeli. Afyon’da 11 tane 5 yıldızlı otel bulunuyor. 4 yıldızlı otellerle sayısı oldukça fazla. Buna benzer tesisi Ayter Alanı’nda yapabiliriz. Bir miktar para var ama otel yapmaya yetmiyor. Bakanlık bir taahhütte bulunmuştu ancak o gerçekleşmedi. Başka bir formülle projeyi gerçekleştirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“KARDEŞİM BAHANE YOK, İŞ YAPACAKSINIZ”

Kente yayılan kokunun kaynağının Büyükşehir Belediyesi’ne ait arıtma tesisi olduğuna dikkat çeken Vali Köşger, “Bu şehir sizin kıymetini bilin. Sizden önce yaşayanlar kıymetini bilmişler. 23 antik şehir var. Her birinin tiyatrosu, tiyatrosu, mermer yolları var, kanalizasyonları var. Şuan 17 ilçeniz var. 4 tane kanalizasyonu olmayan ilçe var. Cafcaflı otogarının arkasında ilkel, prefabrik bir artıma tesis var. Jeotermalden zannettiğiniz kokunun bir kısmı oradan geliyor. Oradan insan atığını, dışkısını çökeltip,15 günde çökeltilen iğrenç artığı kamyonlarla katı atık bertarafa götürüyorsunuz. Buna halen çözüm bulmuyorsunuz. Şu bahane, bu bahane, kardeşim bahane yok , iş yapacaksınız. Herkes şapkasını önüne koysun, şu bana bunu dedi. Ben onun yanına gitmem. Sen mızıkçılık yapıyorsun o zaman. Keyfen hareket et mi diye koymuşlar. Var mı sözü olan söyleyin” diyerek sert eleştiride bulundu.

“SAYIN BAŞKAN ÖLÇÜM SONUÇLARINI AÇIKLASIN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun jeotermal santrallerin gaz salınım oranlarını açıklayacağı yönündeki beyanlarına da cevap veren Vali Köşger, “TRT’den bir heyet bana geldi. Onlara demişler ki Aydın’ın incir kanser ediyor. Aydın’ın dünyada marka olmuş tek şeyi incir. Aydın’da jeotermal denilince akla incir geliyor. Bunu kim yapıyor? Jeotermalle mücadele için incirden başka bir şey bulamıyor musunuz? Niye dünya çapında marka olmuş bu ürünü ayıplı hale getiriyorsun? Jeotermal zararlıysa çileğe, enginara, zeytine zara vermiyor mu? Bunları da karalamayın ama niye sürekli incir gündeme getiriliyor? Jeotermal hiçbir ürüne en ufak zarar vermiyor. Aktif pasif ölçümler sürekli yapılıyor bakanlık tarafından. Bugün Sayın Belediye Başkanı da açıklamış. O da yaptırıyormuş ölçüm. Yapsın, açıklasın, sonuçları göreceğiz. Türkiye’de Avrupa Birliği standartlarını aşan herhangi havaya gaz salınımı yoktur. En ufak zarar versin, biz karşısındayız. Ben Aydın’ın incirini, çileğini, enginarını yiyorum. Hediye olarak gönderiyorum. TRT’nin müdürlerine bir paket incir vermemek için yalan söylüyor. Gel bana ben vereyim hediyeyi, niye karalıyorsun? Aydın’da neden termal seralar kurmuyoruz diye tartışma yapılması lazım. Toprağın altında çıkan kaynağı niye biz değil başkaları kullanıyor diye yapılması lazım” diye konuştu.

"KANSERDEN ÖLÜM ORANLARINDA ORTALAMANIN ALTINDAYIZ"

Vali Köşger, “2018 yılında kanserden ölüm oranı yüzde 16.8, Türkiye ortalaması yüzde 19.7. Aydın’da kanserden ölüm oranı Türkiye ortalamasının üç puan daha düşük. Aydın’da son 10 yılda sadece 2013’te 22.04 ile Türkiye ortalamasının üstünde kanserden ölüm oranı olmuş. Diğer yıllarda Türkiye ortalamasının altında” diyerek Aydın’da jeotermal nedeniyle kanserden ölüm oranlarının arttığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/3585815/vali-kosgerden-cerciogluna-hodri-meydan