Yoranlılar Rumeliler Gecesinde bir araya geldi

İlçedeki bir işletmede düzenlenen etkinliğe, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Belediye Başkan yardımcıları Yusuf Deveci ve Zeynel Şener, Didim Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Yardımcısı Nihat Özçevik, Sanatçı Tolga Çandar, bazı sivil toplum örgütü temsilcileri yanı sıra davetliler katıldı.

“KENT KÜLTÜRÜNÜN HARCI SAĞLAM”


Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Başak Kamacı Budak, 1924’den itibaren gelen mübadillerin Didim’i vatan olarak yerleştiklerini belirterek “bizler Didim’i en iyi şekilde korumalıyız. Bugün Didim’de 81 ilden gelen vatandaşları ağırladık ve ağırlıyoruz. Bizler herkesi Didimli olarak kabul ettik. Burada tarihsel olarak var olacaksak esas olan kültür Didimlilerin yerli kültürüdür ve biz kent hayatında harcı ilk biz attık ve o harç sağlam. Ege kültürüyle beraber bu kültür kentin bütününe yansıtılmalı. Bu konuda herkes duyarlı olmalı. Yerel tarihin kayıt altına alınması konusunda bizler üzerimize düşüne yaptık ve yapmaya devam ediyor.”dedi.

“BİR YERİN ASLİ UNSURLARINI UNUTMAMAK LAZIM”


Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ise konuşmasında Mübadillerin eski adıyla Yoran’ı yani Didim’i vatan edindiklerini değinerek, "Bir yerin asli unsuru ve kadim kültürünü unutturmamak lazım. O memleket ve topraklar yoksa kimliksiz kalır. Buraya gelip yerleşen ve memleket edinmiş olan her bireyin buna saygı duyması lazım. Bizler Ulu Önder’in hemşehrileri olarak bundan da gurur duyuyoruz.”dedi.
Başkan Atabay belediye olarak MÜBEV’i Mübadil torunlarının katkılarıyla hayata geçirdiklerini ve büyükte ilgi gördüğünü belirterek, İlk adım anıtı içinde çalışmalar yaptıklarını ve bu dönem bu projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

“ÇANDAR İLE DEMİR BİRLİKTE SÖYLEDİ”


Konuşmaların ardından Halk oyunları ekipleri Ege yöresi halk oyunları sergilerken, derneğin ilk kurucularına plaket verildi. Ardından Sanatçı Tolga Çandar’ın seslendirdiği yöre türküleriyle katılımcılara coşkulu anlar yaşattı. Çandar, Faruk Demir ile birlikte “Sarı Saçlı mavi gözlüm” şarkısını birlikte seslendirdi.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/3172035/yoranlilar-rumeliler-gecesinde-bir-araya-geldi