Aydın’da işsizlik oranı belli oldu

Aydın İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Yavuz Selim Köşger başkanlığında toplandı. Toplantıya, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Aydın’ın istihdam ve işsizlik rakamlarıyla ilgili bilgiler veren Vali Köşger, “Geçtiğimiz 3 aylık dönemde İŞKUR İl Müdürlüğü aracılığıyla Aydın iş piyasasıyla ilgili birtakım faaliyetler yaptık. Bunlardan en öne çıkanı yaklaşık 2 milyon liralık bir bedelle engelli vatandaşlarımıza 50 bin lira, eski hükümlü vatandaşlarımıza ise 38 bin lira, kendi işlerini kurabilmeleri için ödeme yapıldı. Bu kapsamda 49 vatandaşımızı iş sahibi yaptık. Önümüzdeki üç aylık dönemde yapacağımız faaliyetlerle istihdamı arttıracağız” dedi.

'NE İŞ OLSA YAPARIM' DÖNEMİ BİTTİ

Halk günlerinde gelen vatandaşların yüzde 50’sinin iş talep ettiğini dile getiren Köşger, “İş isteyenlere ne iş yaparsın denildiğinde masa başı, daimi bir iş olsun diyorlar. İkinci alternatif söz ise ‘ne iş olsa yaparız’ oluyor. Bu iki söylem de iş bulma noktasında etkili bir yöntem değil. Türkiye’de yüzde 13 işsizlik rakamı varken, bu Aydın’da yüzde 6,9 civarında. 'Aydın’da işsizlik var mı?' derseniz Aydın Türkiye ortalamasının çok çok altında. İlimizdeki yüzde 6.9’lik işsiz kesime vasıf kazandırılması önemli. Bu bakımdan meslek edindirmeye yönelik kurslarımız devam edecek” diye konuştu. Vali Köşger’in açılış konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

- Aydın Ses Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/2864204/aydinda-issizlik-orani-belli-oldu