Başkan Kaplan: “27 Mayıs kanayan bir yaradır”

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in ilçesi Koçarlı’da Belediye Başkanlığı yapan Nedim Kaplan, Menderes liderliğindeki Demokrat Parti iktidarına yapılan 27 Mayıs darbesine tepki gösterdi. 27 Mayıs’ın, 62 yıl önce demokrasi tarihine atılan kara bir leke olduğunu ifade eden Başkan Kaplan, “Millî iradeye vurulan 27 Mayıs darbesini, Türkiye için mücadele eden demokrasi kahramanlarını haksız şekilde idam eden zihniyeti bu ülkeye karşı yapılan büyük bir kötülük olarak hatırlayacağız” dedi.

“İDAM SEHPASINA GÖNDERİLEN MİLLİ İRADENİN TA KENDİSİDİR”


Darbeciler tarafından idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı saygı ve rahmetle yad eden Kaplan, şunları kaydetti: “Demokrasi şehidimiz, hemşerimiz, merhum Adnan Menderes'in başbakanlığındaki Demokrat Parti iktidarına yapılan 27 Mayıs 1960 darbesi, hemşerilerimizin vicdanında olduğu kadar ülkemizin milli hafızasında da senelerdir dinmeyen bir yara bırakmıştır. Darbeden yaklaşık 16 ay sonra, 16-17 Eylül 1961’de gerçekleşen bu idamlar milletimizin yüreğine kor bir ateş gibi düşmüştür. Aslında o gün hukuk ve adalet ayaklar altına alınarak idam sehpasına gönderilen milletin bu üç adamı değil, bizatihi millî iradenin ta kendisi olmuştur. Darbe ile görevinden indirilen, Yassıada'da kurulan tiyatro mahkemelerde yargılanan rahmetli Menderes ve arkadaşları değil, tarihi, kültürü, değerleri ve inançlarıyla milletimizdi. Ama bilmiyorlardı ki Türk milletinin kalbindeki sevgiyi, yüreğindeki ateşi söndürmeye, onu hedeflerinden koparmaya bir avuç darbecinin gücü yetmezdi. Menderes'i ve arkadaşlarını idam sehpasına çıkartanların ve onları destekleyenlerin alınlarındaki kara leke hiçbir zaman silinmeyecektir. Buna karşılık Menderes ve arkadaşlarının milletimizin kalbindeki mümtaz yeri her geçen yıl daha da güçlenerek hep devam edecektir. Darbenin ardından kurulan ve tamamen yanlı duruş sergileyen mahkemelerce Merhum Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idamına karar verilmiştir. Darbenin gerçekleştiği 27 Mayıs 1960’ta yine dönemin Aydın Milletvekili ve İçişleri Bakanı Namık Gedik de darbenin gerçekleştiği gün, halen dahi net olarak çözülemeyen şüpheli bir intiharla hayatını kaybetmiştir ve darbenin ilk Şehidi olmuştur. Namık Gedik’i de rahmetle anıyorum” diye konuştu.

“KAYBETMEYE MAHKUM”


“Alçak ve hain bir darbeye kurban verdiğimiz Demokrasi Şehidimiz, Hemşerimiz merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşları daima milletimizce hayırla ve minnetle anılacaktır” diyen Başkan Kaplan, “Demokrasi Şehidimiz Merhum Menderes’in memleketi Koçarlı’da acılar ilk günkü kadar taze ve darbelere karşı dünden bu güne daima milli iradeden yanayız. Aziz milletimizin milli ve manevi değerlerine kastederek demokrasi dışı eylemlere girişen alçak zihniyet, dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkumdur. Bu duygu ve düşüncelerle türlü hakaretlere maruz kalarak idam edilen Demokrasi Şehidimiz merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile İçişleri Bakanı Namık Gedik'i rahmet ve hürmetle anıyor, böyle acıların bir daha yaşanmamasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

- Aydın Ses Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.sesgazetesi.com.tr/haber/10401468/baskan-kaplan-27-mayis-kanayan-bir-yaradir