Sorunu ne bitirir?

Cemre Uzun
Cemre Uzun

SORUNU NE BİTİRİR?

Merhaba sevgili SES Gazetesi takipçileri. Yepyeni bir günün sabahından hepinizi selamlıyorum. Valla bu hafta hangi konudan bahsetsem diye çok düşündüm. Düşündüm ve size hemen soru mu soruyorum. Yardımlaşma mı, rekabetçilik mi?

Başlıkta okuduğunuz gibi, sizce sorunları rekabetçilik mi, yardımlaşma mı bitirir? 

İlk önce rekabet kelimesini bir inceleyelim. Rekabet demek, üstünlük sağlamak için rakiplere karşı yürütülen yarışların bütünüdür. Hemen hemen her alanda karşımıza çıkar. Günlük hayatımızda da rakiplerimiz olabileceği gibi iş hayatında ve sosyal çevrede de rakiplerimiz olabilir.

Yardımlaşmak demek, adı üstünde işte yardımlaşmak. Bir kişinin başka bir kişiye herhangi bir konuda yararı dokunmasıdır.

Sorunlarla başka çıkmak demek bu hayatta tüm zorluklara göğüs germek demektir. Psikololik olarak dayanaklılığımızı artırmak için bazı yollar izlemek gerekir. Buna örnek verecek olursak; hatalarımızdan ders çıkarmak, hayatımızda sizi destekleyen insanları biriktirmek, neden yerine nasıl diye soru sorarak, duygularımızı kontrol etmeyi öğrenerek gibi.

Rekabet, en iyi ürünlerin ve en kötü insanların ortaya çıkmasını sağlar. – David Sarnoff

Bence bütün sorunları rekabetçilik değil, tam olarak yardımlaşma bitirir. Tabi bu devirde yardımlaşmak ne mümkün. İnsan topluluğu dediğimiz çok acaip. Kimi bencil olmuş. Kimi kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder. Herkes kendisini dünyanın merkezinde sanıyor. Bu hayatta kimse vazgeçilmez değildir. İnsan elindekinin kıymetini kaybedince anlar sözü o kadar çok doğru ki. İletişim kurmak çok zorlaştı. Toplumda kabul görmek için beden dilini kullanmak çok önemlidir. 

Sevgili arkadaşlar size soruyorum. 

Sorunları, rekabetçilik mi, yardımlaşma mı bitirir?

Kalın sağlıcakla…
Saygılarımla!

- Aydın Ses Gazetesi, Cemre Uzun tarafından kaleme alındı
https://www.sesgazetesi.com.tr/makale/10211002/cemre-uzun/sorunu-ne-bitirir