Salman

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 24 Nisan 2019, Çarşamba 9:13
Ömer HakanYavaşoğlu

Ömer Hakan Yavaşoğlu

DATA-BANK BOMBARDIMANI-7

Hasan’ın dayısı Osman bey’de yaşadığı muhitte çok sevilen, güvenilen, itibar edilen ve saygı duyulan bir çiftçidir. Yaşı altmışdan altı almış olmasına rağmen toprak adamı olduğu için hem çalışkan hem de vücudu zindedir.Zararlı alışkanlıkları olmadığı gibi O’da yaklaşık bir asır yaşamış alim olan dedesinden aldığı feyz ve terbiye ile etrafına örnek bir ahlakla yetiştirilmiştir. Ondaki yüksek ahlaki seciye ve irfani gelenek öğretilerinin ana umdeleri günlük yaşamında temayüz etmiş olup her konuda ilçe halkının güvendiği birisidir.
              Acilde birden yanıbaşında dayısını bulan Hasan tüm dertlerini unutmuş bir anda çocukluğundaki mutlu günler ve bayram hatıralarıyla başbaşa kalmıştır . Osman dayısının hiç unutmadığı ve her daim mütebessim yüzü onun yaralı yüreğine bir merhem çalan hazık-hekim olmuş ve perme perişan olmuş azgın nefsine bir gem vurmuştur.Ard arda yaşadığı celal bombardımanı karşısında hayat yolunda şaşkına dönen ve yaşadıklarını hazmetmektehayli zorlanan Hasan; ” Sonsuz Merhamet Sahibi”nin vesileleri önüne bir bir koyarak dayısının hemen yanıbaşında zuhur etmesi ve yaşadıklarının hazmını kolaylaştırması karşısında eriyip muma döner.
          Hastaneden taburcu olurken için için ağlayan ve utandığı için etrafından kendini saklamaya çalışan Hasan dindiremediği gözyaşlarının, aslında celal bombardımanı sonucu darmadağın olan data-bank’ının yeniden inşa olmaya başladığının farkında değildir.(Evet yanlış duymadınız, timsah-gözyaşı olmayan hakikaten hüzünle ve yüreğin samimiyeti ve vicdanlarımızın onayı ile dökülen gözyaşları insanın data-bank hafızasının yeniden şekillenmesine yol açar.
           Başka bir deyişle nörobilim dili kullanırsak, beyin sapı-limbik sistem-7.kranial sinir ve hipokampüs-bellek vb bölgeleri içine alan LİMBİK SİSTEM in aşırı uyarılması sonucu salgılanan bir anti-septik, steril bir sıvı olan gözyaşı; yanlış yapageldiğimiz bir davranış,düşünce,duygu ve konuşma vb faaliyetlerin oluşturduğu data-bank bilgisinin darmadağın olmasıyla-celal tecelli bombardımanı- yeniden oluşmak üzere bir süreç içinde yeni bir network yapısına-yeni bakış, farklı algılama/yeni bir yazılım oluşturma)-kavuşmaya başlar.
       Bu yeni-nöronal inşa sırasında , frontal lobun fonksiyonlarından olan tefekkür, tezekkür, soyutlama, planlama,herşeyi zihin süzgecinden geçirme/sorgulama ,haz/alışkanlıkları terkedebilme vb.yetenekler de devreye girer. İşte yaşamla tecrübe kazanılması, acıyla pişmek, olgunlaşmak ve/veya yaş ilerledikçe kemalat ile bilgeleşen yaşlıların beyninde olan biten beyindeki bu yeni değişikliklerden ibarettir.
         Gerçekte hergün yaklaşık 100 bin nöron kaybettiğimiz halde mevcut olan değişiklik kalan nöronlar arasındaki yeni network oluşması-nöroplastisite-dir ve bizi yaş aldıkça saplıklı, huzurlu ve mutmain kılacak da budur vesselam…(son )


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık