Salman

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 10 Haziran 2019, Pazartesi 9:38
Mesut MEZKİT

Mesut MEZKİT

KUR’AN MÜSLÜMANLIĞINA REDDİYE (3)    

2) Hz .Peygambere inanmanın farz olduğunu ifade eden ayetler

   Hz. Peygamber'e iman etmek müslüman olmanın ön­de gelen şartlarındandır. Onun adı Kelime-i Şehadette Yüce Allah'ın adı ile birlikte yer almıştır. Ayrıca ona inanmanın lüzumu hakkında Kur'an’da pek çok âyet-i kerime mevcuttur.(6) Bu ayetlerde de Hz. Peygamber'e imanın Allah'a iman'dan hemen sonra zıkredildigini gör­mekteyiz.

   Nitekim bunlardan bir,iki ayeti burada zikretmemiz yerinde olacaktır:

"Allah'a ve Rasülüne inanın." A'raf(7):158

"Kim Allah'a ve Rasülüne inanmazsa bilsin ki, biz kafirler için alevli bir ateş hazırlamışızdır."

Fetih (48): 13

    Hiç şüphesiz, Hz. Peygamber'e iman, onun sadece bir paygember olduğuna inanmanın ötesinde bir anlam ifade etmektedir. Bu da onun Allah'tan alıp bize bildirdiklerinin bütününü, bununla ilgili olarak, her türlü emir, yasak, öğüt, uygulama, yorum ve açıklamalarının doğ-ruluğunun kabülünü, kısacası onun her bakımdan örnek alınmasını da gerektirir.

   3) Hz. Peygamberi örnek bir insan olarak gösteren ayetler

    Hz. Peygamberin dindeki bu müstesna yerini ortaya koyan başka bir husus da Kur'an'da bizzat Yüce Allah tarafından onun bize her yönüyle örnek bir şahsiyet ola­rak takdim edilmesidir.

    Kur'an'da gayet açık ifadelerle Hz. Peygamber'in Yü­ce Allah tarafından mü'minler için örnek alınması gere­ken model bir insan olarak takdim edildiğini görmekte­yiz. Konu ile ilgili ayetlerde şu veya bu konuda diye bir kayıt koyulmamış olması onun insanlar için her yönüyle örnek alınması gereken bir insan olduğunu göstermek­tedir. İşte bu konudaki bazı ayetler şunlardır:

    "Andolsun Allah'ın Resülünde sizin için -Allah'ı ve ahireti arzu eden ve Allah'ı çok anan kimseler için, -(uyulacak) en güzel bir örnek vardır."Ahzab(33):21.

   Bu ayette, Resülullah'ın, Allah'a ve ahiret gününe inananlar için örnek bir şahsiyet olarak ileri sürülmesi, böylece onu örnek edinmenin Allah'a ve ahiret gününe iman hususuna bağlanması onun sünnetine dinde ne kadar değer verilmiş olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

    Kur'an, Hz. Peygamberin mü'minler için örnek bir in­san olduğunu belirtmekle kalmaz aynı zamanda onun üstün bir ahlak üzere olduğunu da şöyle vurgular:

"Nün. Kaleme ve yazdıklanna andolsun, Sen Rabbinin nimetiyle cinlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükafaat vardır. Ve sen, büyük bir ahlak üzeresin."Kalem(68):1-4.

[*:Bu makale, Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Falı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Güngör’ün;1996 yılında Emirler Matbaacılık tarafından basılan(İstanbul)  “Kur’an-ı Kerim’in Hz.Peygamber’in Sünnetine Verdiği Değer” isimli risalesi esas alınarak kaleme alınmıştır.]

    6)'Bk?. A'raf (7): 158; Nisa (4): 136; Tevbe (9): 91; Nur (24):62; Fetih (48):8-

9,13; Hucurat (49):15; Teğabün; (64):8;


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık