Salman

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 11 Nisan 2019, Perşembe 9:18
ErdoğanEKER

Erdoğan EKER

NEREDEN... NEREYE?

Belediye Başkanlığı makamı herkese nasip olmayan bir kamu görevi olduğunu iyi biliriz. Kime nasip olursa bu onurlu görevi yerine getirir.

10 yıl önce Nazilli’de belediye başkanlığı görevine başlayan Haluk Alıcık, iki dönemlik hizmetten sonra 31 Mart’ta yapılan seçimi kazanamadı.

Seçimi 3 bin oy farkı ile kazanan Millet İttifak adayı Av. Kürşat Engin Özcan’a devretti.

Ne kadar centilmen ne kadar mütevazi ve hoşgörülü olursanız olun, kaybetmek zor katlanılacak, zor kabul edilecek bir duygudur.

Tabii ki ömrün sonu değildir. Haluk Alıcık iki dönem yaptığı hizmetleriyle, Nazilli tarihinde önemli bir yer almıştır.

Bir Belediye Başkanı için 4-5 önemli unsur vardır. Öncelikle şehrin içme suyunun var olması, şehrin temizliği, iş istihdamı yaratacak çalışmaların yapılması ve şehri güzelleştiren imar bütünlüğü ile Belediye Başkanının şehri temsil kabiliyetidir.

Bunun dışındakiler olsa da olmasa da masal, hikaye romandır.

Bunların yapılması içinde belediye başkanının çalışma ekibi elbette çok önemlidir. Başarı ekip çalışması ile planlı projeli çalışmalar sonunda gelir.

**

İYİ PARTİ KURULDU, MHP TABAN YAPTI.

Herkesin, Nazilli için bir çivi çakandan Allah razı olsun diyeceğini çok iyi biliyorum.

Bu milletimize yakışan bir adettir. Böylede olmalı. Sayın Haluk Alıcık içinde böyle düşünüyorum.

Başkan Alıcık, elbette eleştirilecek. Meyvalı ağaç taşlanır sözünü unutmayın.

Başkan Haluk Alıcık, 2014 yılında ikinci kez girdiği başkanlık seçiminde 39 bin oy alarak seçilmişti. Bu rekor bir oydu.

MHP ağırlıklı parti üyelerinden kurulan İYİ Parti 24 Haziran seçimlerinde Nazilli’de 18 bin oy aldı. Aynı seçimde MHP ise 8.000 oy almıştı.. Birdenbire oy oranları önemli bir şekilde değişti.

Ülkemizde yerel seçimlerde ilk kez uygulanan, İttifak halinde girilen yerel seçimler Haluk Alıcık’ın yenilgisine en birinci sebep oldu.

Spor ruhlu Haluk başkanın Nazillispora çok vakit ayırması, çevre yolu bağlantıları bulunmayan, giriş çıkışı ve yeşil alanı olmayan plansız projesiz yapılan İNCİ YAPI BLOKLARI ile, Ahmet Şensan düğün salonu önündeki parka 750 bin lira civarında masrafla yapılan satış ofisi halkın tepkisini çeken ilk olaylardan biri oldu.

Bunları daha sonra bir bir daha geniş değerlendireceğim.

En önemli konulardan biriside, Büyükşehir yasası ile belediyelere devredilen köy ortak malları köylüler için çok önemli ve değerlidir. Bunları atalarından kalan değerli mallar kabul edilir.

Bu değerli arazilerin çoğunu Belediyenin içinde bulunduğu borç nedeniyle, ihale ile değerinin çok altında başkanın yakın çevresine satılıyor, iddiaları başkanı yıprattı.

Özellikle imar üzerindeki yapılan oynama iddiaları, sayın Haluk Alıcık’ın aleyhine kullanıldı.

Nazilli Belediyesi’nin borçlarını, bizde zaman zaman yazdık borç yiğidin kamçısı desek te çok fazla borca girildiğini biliyoruz. Yakında rakamlar açıklanınca resmi olarak ta göreceğiz.

**

ÇOK YIPRANDI DEDİLER.. YİNEDE ÇOK OY ALDI!

 Liderlerin en önemli vasıflarından biri si DEFİ BELA etme özelliğidir.

Bu bir lider için çok önemli bir meziyettir. Haluk başkan kendisini zarar veren kişileri ne yazık ki başından DEFİ BELA edemedi.

Böyle görevlerde keskin bıçak olmanın, prensipli çalışmanın yararlarını çok yaşadım.

Kendisini sevenlerin uyarılarına dikkat etmedi. AK Parti ile MHP’nin 24 Haziran’da toplam oyu 42 bin civarındaydı.

İYİ Parti ile CHP’nin 24 Haziran’daki toplam oyu, 18 bin + 33 bin olmak üzere 51 bini buluyordu.

Bu sayıya Millet İttifakı’na destek vereceği söylenen 6 bin civarında oyu olan HDP dahil değildi.

Seçime 2 aday bu şartlar altında girdi. Her şeye rağmen Haluk Alıcık, AK Parti’den tam destek alsaydı seçimi yine de kazanabilirdi. Ama alamadı. (Bunları da daha sonra bir bir yazacağım.)

Haluk Alıcık’ın 42 bine yakın aldığı oyların çoğu kişisel ilişkilerden doğan kendi oyları olduğunu düşünüyorum.

**

KÜRŞAT ENGİN ÖZCAN NASIL SEÇILDİ?

Millet İttifak adayı bildiğimiz gibi genç bir avukat. Eski Nazilli MHP ilçe başkanı. Haluk Alıcık’ın 9 yıllık belediye başkanlığında Kürşat Engin Özcan, Alıcık’ın İlçe başkanı olarak çalıştı. MHP’den ayrılmaya birlikte karar verdiler. 10 yıldır belediyenin de avukatıydı. Bu kadar birbirlerine girmiş iki arkadaşlardı.

İYİ Parti genel başkanı Meral Akşener’i Nazilli’de altına halılar serip karşıladılar.

Neler olduysa, Haluk Alıcık kendisine gösterilen tepkiler karşısında fren yaptı. İYİ Parti’den uzaklaştı. Partisi MHP’ye yara alarak döndü.

İYİ Parti’de meydan tamamen Av. Kürşat Engin Özcan’a kalmıştı. Yerel seçim öncesi siyasi partilerin ittifak halinde seçime gitme kararı üzerine, millet ittifakı Nazilli’de belediye başkanlığına aday oldu. CHP ve İYİ Parti Nazilli’de seçime 18 bin oyu olan İYİ Parti başkan adayı ile girmeyi kararlaştırdı.

**

KÜRŞAT, MİLLET İTTİFAKI’NIN ŞANSI OLDU!

CHP, Nazilli’de son 5 seçimde Nazilli Belediye Başkanlığı seçimini hep tek yumruk olamadığı için kaybetti.

Parti içi grupçuluk yıkıcı bir hal aldı. Seçimlerde partili adayları hangi guruptan olursa diğer guruplar adaylarına oy vermeyecek kadar partiyi yıpratacak duruma getirdi.

CHP özellikle her yerel seçimde grupçuluk nedeniyle. karşı partilerin oy deposu haline geldi. Seçimlerde iddialı olamadı. Hep kaybetti.

31 Mart seçimlerinde Kürşat Engin Özcan, CHP’yi adeta toplayan aday oldu. CHP’de gruplaşmayı en aza indirdi.

Kürşat Engin Özcan’ın seçmeninde yakından tanıdığı bir isimdi. Seçmenler onu MHP ilçe başkanı olarak köyleri çok kez gitmiş bir isim olarak yakından tanıyordu. Sonunda paylaşmacı ve yapıcı tutumuyla başkanlık seçimini Nazilli’de kazanan isim oldu.

POLİS TEŞKİLATIMIZI KUTLUYORUM

Kahraman, fedakar polis teşkilatımızın çok kıymetli mensuplarına minnet ve şükran duygularımı, ifade etmek istiyorum. Başta iç güvenlik olmak üzere önemli hizmetler yapmış, canını vatanı için seve seve feda etmiş Polis Teşkilatımız, özellikle bölücü terör örgütleri ile mücadelede diğer taraftan da vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin sağlanması bakımından önemli bir hizmeti ve milletimizin de teveccühünü kazanmış bir teşkilattır. Bu vesile ile görevi esnasında vatan, bayrak ve din için şehit olmuş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler, Türkiye’nin her bir köşesinde yine vatan, bayrak, can ve mal emniyetini sağlamak üzere görev yapan tüm emniyet mensuplarımıza da sağlıklı ve huzurlu görevler diliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık