Salman

Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 31 Aralık 2017, Pazar 13:24
Dr. MetinAydın

Dr. Metin Aydın

MUTLU VE UMUTLU OLMAK AYDIN’IN DA HAKKI; MUTLU YILLAR AYDIN

2018 yılına sayılı saatler kaldı. Genelde her yılbaşı insanlar birbirine sağlık, mutluluk, bereketli ve bol kazançlı bir yıl diler. Peki Aydın’da yaşayan insanların birbirine diledikleri bu iyi dilekler 2017 yılında gerçekleşmiş midir yada ne durumdadır diye baktığımızda maalesef çok sevinemiyoruz.
Aydın halkının üzerinde yaşadığı ve üretim yaptığı topraklar giderek azalmakta,
üretim dışı kalmakta, kirlenmektedir. Yine Aydın’ın temiz içme ve kullanma suyu, soluduğu temiz havası da azalmakta, kirlenmektedir. Aydın’ın sürdürülebilir temiz çevre varlığı tehlikeye girmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2017 yılı Türkiye Çevre Sonuçları ve Önceliklerini Değerlendirme Raporuna göre Aydın’ın en önemli çevre sorunları önem sırasına göre Su kirliliği, Hava kirliliği, Atıklar,
Toprak kirliliği, Gürültü kirliliğidir. Aydın’ın en önemli yer üstü su kaynağı olan Büyük Menderes nehri şu anda Türkiye’nin en kirli üçüncü nehri olup bu nehir suları ile sulanan havza topraklarındaki kirlilik ise Menderes nehir suyundan beş kat daha fazla kirlilik seviyesine ulaşmıştır. Menderes nehir suyu ile sulanarak bu topraklarda yetiştirilen besinlerin genetik yapısı değişmekte, bu besinler Türkiye’de en kirli ve en tehlikeli besinler arasında yer almaktadır. Aydın hava kirliliğini oluşturan kükürt dioksit ve PM10 parametreleri bakımından Türkiye’nin en kirli illeri arasında yer almakta, Aydın havası artık portakal çiçeği değil çürük yumurta kokmaktadır. Aydın’da giderek artan çevre kirliliğine bağlı olarak artık günümüzde Aydın’ın dağlarından yağ ovalarından bal akmamaktadır.
Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri 2016 Yıllığını’na göre Aydın’da anne ölüm hızı, bebek ölüm hızı, 5 yaş altı çocuk ölüm hızı Ege ve Türkiye ortalamasından daha fazladır. Yine bu yıllığa göre Aydın’da 10 bin kişiye düşen yatak(26.9) Türkiye ortalamasından(27.3) daha azdır. Hastalar buna bağlı olarak hastanelerde yatış sırası bekler hale gelmektedir. Aydın’da 112 istasyon başına düşen nüfus(33.383) ve 112 ambulans başına düşen nüfus(19.076),Türkiye ortalamasından(33.256-16.491) daha fazladır.2016 yılında Aydın’da kansere bağlı ölümler Türkiye ortalamasından yüzde yirmi daha fazla meydana gelmiştir. Aydın’ın kaba ölüm hızı Türkiye kaba ölüm hızı ortalamasından yüzde 27,3 daha fazla gerçekleşmiştir. Aydın dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı en fazla ölümlerin olduğu üçüncü il’dir. Yine son on yılda Aydın Türkiye’de en fazla intiharların olduğu ilk on il arasında yer almaktadır.
Aydın’da çalışan ve üretim yapan köylü, çiftçi, sanayicinin durumuna ve Aydın’ın il olarak Türkiye ortak bütçesinden kendi adına düşen payın ne kadarını aldığına baktığımızda Aydın haklının birbirine dilediği güzel dileklerin yine gerçekleşmediğini görmekteyiz. 2004-2014 döneminde Aydın’ın tüm Türkiye tarım gelirleri içindeki payı yüzde 13.9, sanayi gelirleri içindeki payı yüzde 12.3, sektörler toplamı gelirleri içindeki payı yüzde 11.9 azaldı. Hizmet gelirleri içindeki payı ise yüzde 0.91 ile aynı kaldı. Yine bu süreçte Aydın’ın GSYİH’dan aldığı kendi adına düşen pay yüzde 11.9 azalmıştır. Bu rakamlara baktığımızda 2004 yılına göre 2014 yılında aradan geçen 10 yıllık sürede Aydın’da tarımın,
sanayinin, sektörler toplamının gerilediğini, bu sektörlerde çalışanların daha az kazandığını, daha çok fakirleştiğini, işsizliğin arttığını, köyden-kente göçün arttığını, Aydın’ın her alanda küçüldüğünü, gerilediğini söyleyebiliriz.
  Yaşam Memnuniyet Endeksine göre Aydın'da yaşayan halkın yarısı temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor yarısı karşılayamıyor, Aydın'da yaşayan halkın yarısı sosyal yaşamlarından memnun yarısı memnun değil ve Aydın'da çalışanlar Türkiye'de günlük olarak en az kazanan insanlar. Tüm bunların yansıması olarak TÜİK'e göre 2016 yılında Aydın Türkiye'de 81 il arasında en mutlu insanların yaşadığı 67'ci ve geleceklerinden en umutlu insanların yaşadığı 65'ci il’dir.
2017 yılı Aydın’ın çevre, sağlık, iş, üretim, sosyal yaşantı koşulları ve verilerine baktığımızda 2017 yılının Aydın haklı ve Aydın geneli adına çok iyi geçtiğini söylemek mümkün değil. Bizler tüm bu olumsuz koşul ve sonuçlara rağmen yinede 2018 yılına ümitle bakmak istiyoruz.  Umutlu olmak zorundayız çünkü biz bu topraklarda yaşıyor ve geçmişten aldığınız mirası geleceğe tam ve sağlıklı olarak emanet etmek istiyoruz. Ve 2018 yılının başta Aydın olmak üzere tüm Türkiye ve dünyaya sağlık, mutluluk, barış ve bereket getirmesini, açlık-ölüm-savaş ve felaketlerin son bulmasını diliyoruz. 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık