Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 29 Aralık 2018, Cumartesi 9:24
AysunKAPLAN

Aysun KAPLAN

Huzur

Huzur; insanın içine rahatlık veren, her dara düştüğünde ilk olmasını istediği olarak aklına gelen, söylerken bile huzur dolduğumuz andır. Ne çok ihtiyacımız vardır ona. Peki, nedir huzur, kime göre ne anlama gelir ve gerçekten insanın kendini kuş gibi özgür hissetmesini sağlayan huzur için neler yapabilir insan?
Yeni doğan bir bebek için, ciğerlerine nefes dolmasının ardından gelen ağlama sesi  nasıl güzel bir huzursa, fani dünya ile vedalaşma zamanında son nefesini vermek de bir huzur aslında. İşte hayat dediğimiz ilk nefesimiz ve son nefesimiz arasında gelip geçen zaman değil mi zaten.  Peki bu iki nefes arasında,  ne çok durumla karşı karşıya kalır, ne sıkıntılı vadeler atlatır ve ne çok daralırız. Kimi sağlığını, kimi parasını, kimi anasını babasını, kimi evladını, kimi ise akıl sağlığını kaybeder. Her kayıp bir yıkımdır insan için.  Daralır, boğazı düğümlenir, göğsünde sıkışma hisseder. İşte o an derin bir nefes alıp, huzur dolmak ister. 
Huzur için,
• Öncelikle ve öncelikle sağlıklı olduğumuz için, nefes alıp verebildiğimiz için şükretmek. Hayatta sahip olabileceğimiz en değerli hazine değil mi bizim için. İş sıkıntısı, para sıkıntısı, aşk acısı diye kendimizi yıprattığımız zamanlarda hele bir kaybolsa sağlığımız, hiç birinin anlamı kalmaz aslında. 
• Sevmek, insanı, hayvanı, çiçeği, böceği…… . İnsan ilk önce kendini sevmeli, ama bencilce değil, egoistlik asla değil. Aynanın karşısına geçtiği zaman, kaşı gözü, saçı değil. Gözlerindeki ve yüreğindekine bakabilmeli. Önce kendini aydınlatabilsin ki, etrafına ışık saçan bir enerjiye sahip olabilsin.  Yakınındakilerinin acısını paylaşabilmeli, ihtiyacı olana yardım elini uzatabilmeli. Sokakta yavru bir kedi gördüğünde küçük bir kaba süt koyabilmeyi düşünebilmeli.  Küçük, büyük demeden insana değer verebilmeli. Çocukla çocuk olabilirken, yaşlının halini hatırını sorabilmeli. Yani aslında kalbi güzel bir insan olabilmeli ve yaşamı çok ama çok sevebilmeli. 
• Geçmişte ne yaşanırsa yaşansın, anı yaşamanın önemli olduğu unutmadan, geçmişe takılıp kalmamalı. 
• Olaylar karşısında olumlu düşünebilmeli, olumsuzu çağırmadan. İnsanların olumsuzu düşünebilmesi, olumluya odaklanabilmesinden daha kolaydır. Ya şöyle olursa, ya böyle olursa diyerek olumsuzu çağırmamalı, iyiyi düşünmeli.
• İnsanlara ve olaylara bakış açısında, yapılana ya da olana takılmadan niyeti sorgulayabilmeli. Hatasız, kusursuz insan yoktur. Kimin huyu, kiminin lafı ağırdır. Ama önemli olanın kalbindeki niyeti olduğu unutulmamalı. 
• Sadece iyiliğe iyilikle yaklaşmamak, karşımızdakini anlayabilmek, kötü olsa dahi iyi yaklaşabilmeyi başarabilmeli, (bu aslında karşımızdaki hakketmiyorsa da iyi mi olacağız değil, biz kötülüğe kötülükle karşılık vermeyerek huzur dolacağımız için). İyilik yapabilmek, bir başkası için yapılan iyilik, her ne kadar karşı tarafı mutlu etmek için yapılıyor gibi görünse de, aslında iyilik yapan kişinin manevi huzur dolmasını sağlar. 
• Etrafımızda bize huzur veren, yanında olması dahi yeterli dediğimiz insanları hayatımıza dahil etmeli ve çoğaltmalı. Bazen samimi bir gülüş, sıcak bir omuz ve merak etme ben yanındayım diye fısıldayan birinin var olması yeterlidir huzur dolmak için. Bir insanın bir insana huzur verebilmesi çok kıymetli hediyedir. Hayatınızda, huzurumsun diyebileceğiniz ve size huzurumsun diyebilen insan varsa eğer çok şanslı ve kıymetlisinizdir. 
Yeni yılınızda her anınız, her nefesiniz huzur dolu olsun dilerim. 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık