Son dakika Aydın haberleri- Aydın'ın haber sitesi SES Gazetesi'nde


  • 09 Ocak 2019, Çarşamba 9:13
AhmetGÜNDÜZ

Ahmet GÜNDÜZ

Enflasyon ve 2019 Yılı

2018 yılı ülkemiz açısından çok zor bir yıl oldu. Neyse ki, bu yılı hafif yaralarla atlatmışa benziyoruz. Yoksa Türkiye'ye diz çöktürmek isteyenler başarılı olsaydı, ülkenin hali felaket olurdu. Bu felaketi bütün ülke vatandaşlarının elele vermesi ile atlatmış gibi görünüyoruz. Ancak, enflasyon maalesef bu yıl can acıttı. Bunun sebeplerini aradığımızda önce enflasyonun son iki aylık durumuna bakıyoruz: 
     10 aylık tüketici enflasyonu yüzde 22,56,üretici enflasyonu ise yüzde 40,22 olmakta, 12 aylık tüketici enflasyonu yüzde 25,24, üretici enflasyonu ise yüzde 45,01 olmaktadır. Ağustos sonu ile 12 aylık tüketici enflasyonu yüzde 17,90 olurken üretici enflasyonu ise yüzde 32,13 idi. Yıllık baz da Ağustos sonu ile Ekim sonu tüketici enflasyonu yüzde 7,34 artmış, üretici enflasyonu ise yüzde 12,88 oranında artış göstermiştir. 
1. Bu tabloya göre, Ağustos Ekim ayları arasında dövizin enflasyona etkisi tüketici enflasyonunda yüzde 7,34, üretici enflasyonunda ise yüzde 12,88 oranındadır. 
2. Ekim sonu 12 aylık tüketici enflasyonu ile üretici enflasyonu arasında yüzde 19,77 oranında fark bulunmaktadır. Bu demektir ki, ülkede önümüzdeki dönemlerde maliyet fiyatları 20 puan civarında artacaktır. 
3. Ancak iki aylık enflasyon artışı bu farkın yüzde 12 sinin döviz kurlarından geldiğini gösteriyor diye iddia edebiliriz. 
4. Hükümetin isteği ile fiyatlar güya yüzde 10 oranında geri çekildi. Bence bu yeterli değil. Çünkü yapılan zamlar 8 liralık dolar kuru esas alınarak yapılmıştı. Üstelik ithal olsun olmasın, hemen hemen her konuda zamlar bu dolar kuruna göre yapılmıştır diye iddia edebilirim. 
5. Öyle ise şu anda dolar 5,5 TL. seviyelerin de devam ettiğine göre 7/5,5= 1,27 gibi bir oran karşımıza çıkmaktadır.
6. Piyasada yapılması gereken indirimler yüzde 25 dolaylarında olmalıdır. 
7. Bu oranda yapılacak indirimler, firmaların zarar etmesini önler, yine kar etmelerini sağlar.
8. Ama, böyle bir indirim enflasyonun ve maliyet enflasyonunun artmasını önleyecektir. 
9. Böyle yüzde 25 bir indirim yapılırsa, 2019 yılı enflasyonu da yüzde 17-20 arasında olabilir, dolar kuru da 5 ila 6 lira dolaylarında olur diye düşünürüm. 
10. Bu şartlar gerçekleştiği takdirde Türkiye’de enflasyon 2020 yılından itibaren kontrol altına alınabilir. 
A. Orta enflasyon tuzağı yani enflasyonu yüzde 5 in altına çekmek çok zor bir süreçtir. B. Orta sanayi tuzağı, yani artık ağır sanayi, otomobil ve tekstil üretiminden ülkemizin yazılım ve çip üretimi teknolojisine geçmesi, diğer bir deyişle sanayi 4,0 ve üzerine çıkılması. Bunlar başarıldığı takdirde bile yapılan çalışmalar yeterli değildir. 
Ayrıca şunlar yapılmalıdır:
a. Ülke vatandaşları ayağını yorganına göre uzatmalıdır. 
b. Yerli malı kullanımının artırılması gerekir
c. Sanayicilerimiz, ara mallarını ithal edeceklerine 5 kuruş daha pahalı almalı, bu kadar bir fark dünyadaki rekabetimizi engellemez, ara malları ülkemizde imal etmeye çalışmalıdır. 
d. Firmalar, ancak döviz geliri olduğu takdirde borçlanmalı, aksi takdirde pahalı bile olsa Türk lirası ile borçlanmalıdır. 
e. Merkez Bankası kar etmeye çalışmaktan çok, döviz ve kurlara müdahale etmeli, enflasyonla mücadeleye çalışmalıdır. Bu yıl Merkez bankası son hatırladığım 3 milyar lira (eski para ile 3 katrilyon ) civarında bir kar açıkladı. Bu kar, 600 milyon dolar gibi bir rakama karşılık gelmektedir. Biz Merkez bankasından kar etmesini değil, spekülasyonları ödemesini, piyasayı düzenlemeci bir kurum olmasını bekliyoruz. Acaba Merkez bankasının görevleri arasında bunlar yok mu? Yoksa, ana sözleşmesine bu hükümler de konulmalıdır diye düşünürüm. 
f. 2019 yılında enflasyonu kontrol altına almak için yine Merkez Bankası sıkı para politikasına devam edecektir ama piyasada şu anda büyük bir nakit sıkışıklığı bulunmaktadır. Merkez Bankasının görevlerinden biri de bu nakit sıkışıklığını aşmaktır. Dolayısıyla bunun için piyasaya para vermelidir. En azından dövizin artış oranında bir naktin piyasaya girmesi gerekir diye düşünürüm. Tabii, bu nakit artışının gerekli olduğu zamanlarda kısım kısım verilmesi şarttır. Aksi takdirde böyle bir para da enflasyona sebep olacaktır. 
g. Bankalarımız, bu dönemde aşırı karlarından vazgeçmeli, kredileri daha fazla sıkmamalı ve faizleri indirmeye çalışmalıdır. 
h. Reel sektör de borçlarını kapatmaya bakmalıdır. 
i. Unutmayalım, 2019 da devlet ihaleleri muhakkak ki enflasyonu kontrol altına alabilmek için azalacaktır. 
Enflasyonun kontrol altına alınması ve 2019 yılına ait düşüncelerim de bunlar.
        Mutlu Yıllar...

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


  • ÇOK OKUNANLAR
  • SON DAKİKA
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık