Kadın girişimci Yücel, bilinmeyenlerini ve özel yaşantısını SES'e anlattı

Aydın’da Arçelik ve Beko’nun 54 yıldır yetkili servisi olarak hizmet veren Yüceller Elektronik’in sahiplerinden Gülşah Yücel, gazetemizin ‘Size Dair’ adlı köşesinin yedinci konuğu oldu. Kendisi hakkında kamuoyunda çok bilinmeyenlerini samimi bir şekilde anlatan Yücel, ailesinin yanı sıra işinin hayatının olmazsa olmazlardan biri olduğunu belirterek “Çalışmaktan keyif alan bir insanım.” dedi.

Mehmet Kavas
Mehmet Kavas Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

“Çalışmaktan keyif alan bir insanım”

Aydın’ın Efeler ilçesinin Hasanefendi Mahallesi’nde hizmet veren Yüceller Elektronik’in sahiplerinden Gülşah Yücel, başarılı yöneticilik anlayışıyla dikkat çekiyor. Güler yüzlü, hoşgörülü ve pozitif kişiliğiyle tanınan Yücel, iş hayatında da firmasına birçok başarı getirdi. Kentte en başarılı kadın girişimcilerden biri olan Yücel ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. ‘Size Dair’ adlı köşemizin yedinci konuğu olan Yücel, kendisine dair bilinmeyenleri ve özel yaşantısını gazetemizin muhabiri Mehmet Kavas’a samimi bir dille anlattı.

*Kendinizi tanıtabilir misiniz?


1977 yılında Aydın’da doğdum. Eğitim hayatım, Aydın’da geçti. Aydın’ın yerlisi olan bir ailenin esnaf kızıyım. 27 yıldır eşim Savaş Yücel ile birlikte Arçelik ve Beko’nun yetkili servisi olarak kentimize hizmet veriyoruz. Kuşadası’nda da yeni bir şube açtık. Elimizden geldiğince hem kent hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaya çalışan bir insanım. İki çocuk annesiyim. Ayrıca Allah nasip ederse iki hafta sonra torunum olacak. Şu an aile olarak onun heyecanını yaşıyoruz. Savaş Ege’mizi kucağımızı almak için sabırsızlanıyoruz. İnşallah sağ salim kucağımıza alırız.

*20 yaşındaki kendinize ne söylemek isterdiniz?


Geçmiş yıllarda yaptığım tüm davranışları yine yapardım. Nokta atışı yaptığım konularda belki o kadar detaycı olmayabilirdim. Detaycı olmamdan dolayı kendimi çok yıprattığımı düşünüyorum. Tezcanlık, sabırsızlık, eksiksiz ve kusursuz olsun anlayışım vardı. Şimdi diyorum ki hayat öyle de bitiyor, böyle de bitiyor. Geriye dönüp baktığımda bu kadarına takılmayabilirdim diyorum.

*Hayatınızda bir dönüm noktası var mı? Gerek hayatınızda gerek kariyerinizde size etki eden bir kişi var mı?


İki dönüm noktası var. En büyüğü eşim Savaş Yücel’in geçirdiği hastalık. Entübe oldu, iki ay sonra eve geldi. Bu olay bana dünyalar senin olsa, her şey senin olsa hiçbir anlamı yok dedirtti. Zihinsel olarak inanılmaz değiştim. Hayatımdaki çok büyük hedefler yerini çok daha makul hedeflere bıraktı. Kendi babamın da bana çok büyük katkısı oldu. Girişken bir babanın yanında büyümem de bana çok şey kattı. Kayınpederim Hidayet Yücel de benim için çok önemliydi. Çok akıllı bir insandı, sohbeti güzel, doğru yolda, dürüst insan, anlaşılması doğru bir insandı. Kayınpederim bilgisi, tecrübesi ve kişiliği, benim iş ve normal hayatımın başarılı olmasında önemli etkenlerden biridir. Eşim de kayınpederime çekmiş. İki babam da hayatıma çok güzel şeyler kattı. Çocuklar da insana çok büyük artılar katıyor.

*Hayatınızın olmazsa olmazı dediğiniz üç şey nedir?


Sağlık, eşim ve çocuklarım yani ailem. Ne kadar dert yanarsam yanayım işim benim için hayatımın olmazsa olmazlarındandır. Bunların yanı sıra kahve keyfim, sosyal yaşantım, arabam ve köşe lambam da benim için son derece önemli. Ne kadar yorulsam da çalışmaktan keyif alan bir insanım.

*Hayatta iyi ki yapmışım dediğiniz bir şey var mı?


Çocuklarım. Ayrıca iyi ki eşimle tanışmışım. Bu anlamda ailem diyorum.

*Bu konuda yetenekliyim dediğiniz bir alan var mı?


Bana bir görev verilsin, yapamayacağım bir şey yoktur. Azimliyim ve vazgeçmem.

*En sevdiğiniz huyunuz nedir?


Mutlu bir insanım. Pozitif bir insan olduğumu düşünüyorum. Hayatta 2 kuralım var, birincisi her zaman gülümse, ikincisi birinci kurala bağlı kal. Sen gülümse ki hayat da sana gülümsesin.

*En sevmediğiniz huyunuz nedir?


Sevmediğim bir huyum yok. Güzel bir huyumu kaybedeceğim bir davranışın içinde asla olmam.

*Neye tahammülünüz yok. En çok neye kızarsınız?


Benim enerjimi düşüren, beni mutsuz eden insanlara tahammülüm yok. Beni olumsuz etkilemelerine tahammül gösteremem. Kirlilik ve düzensizliğe de tahammülü olmayan bir insanım.

*Hayatta bir pişmanlığınız var mı?


Hayatımda pişmanlık duyduğum bir şey yok. Sadece keşke daha çok çalışsaymışım diyorum.

*Sizi en iyi anlatan cümle nedir?


Mutlu bir insan.

*Bir gününüz nasıl geçiyor?


Sabah kahvaltıdan sonra iş yerine gidiyorum. Günlük planlamamız doğrultusunda işimizi yapıyoruz. Günün büyük bir çoğunluğu iş ile alakalı geçiyor. Akşamları da ailemle birlikte vakit geçiriyorum.

*Bu yoğun tempoda kendinizi nasıl dinlendiriyorsunuz? Ailenize vakit ayırabiliyor musunuz?


Fırsat buldukça aile olarak hep bir arada vakit geçiriyoruz. Akşam yemeklerinde bir arada olmaya çalışıyoruz. Bu anlamda ailemle geçirdiğim her vakit beni dinlendiriyor. Efeler ve Kuşadası’nda aile olarak çok belli yerlere gider geliriz. Buralar bizim keyif aldığımız yerlerdir.

*Aydın’ı tek kelimeyle anlatsanız ne dersiniz?


Aydın, çok daha iyi yerlerde olabilecek bir kent ama şu an olması gerektiği yerde değil. Aydın yaşanacak bir yer, insanı yormaz. Ancak biraz daha aktif, hareketli olmasını isterdim. Ticaret olarak bakarsak Aydın’da ne iş yaparsan yap ne uzarsın ne kısalırsın.

*Dünyanın 8’inci harikasını seçmeyi size verselerdi, nereyi seçerdiniz?


Anıtkabir’i seçerdim.

*Elinizde sihirli bir değnek olsaydı, dünyada neyi değiştirirdiniz?


İlk olarak dünya ekonomisini değiştirirdim ki herkes huzur bulsun. Dünya ekonomisi değişirse insanların bakış açısını da değişecek. Yaşam kalitesi artınca kötülükler azalır. Ayrıca bizim ülkemizde zeki insan problemi yok. 7’den 70’e herkes zeki. Ülkede dürüst ve güvenilir insan problemi var. Dileğim tüm dünyayı gerçek iyi insanlar sarsın. Tüm insanlık içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıdan bir an önce feraha çıksın. Bir ülkenin ekonomisi iyi olmak zorunda halkı da huzur ve bolluk içinde yaşamalı, o zaman güzellikler artar, huzur artar, kimsenin kimseyle neredeyse derdi olmaz. Güzel, huzur, bolluk dolu birliğin daim olduğu günlere…

*Hangi takımı tutuyorsunuz?


Fenerbahçe’yi tutuyorum.

*Bir toteminiz var mı?


Sabah işe giderken arabayı ilk olarak asla geriye götürmem. Arabayla geri geri çıkarsam işim rast gitmez gibi gelir bana. Enerjimi alan insanlarla işe gitmeden görüşmek istemem. Bu da benim bir totemimdir. İş yerimde sabah şefte atacak kimse, bozuk para atarsa almam, geri veririm.

*En sevdiğiniz yemek?


Bazlama ve kızartmaya bayılırım.

*En sevmediğiniz yemek?


Süt ürünlerini tüketemiyorum, sütlü muhallebiler gibi. Bunun dışında yemek ayrımım yoktur.

*En son okuduğunuz kitap?


En son Esra Ezmeci’nin ‘İz Bıraktığın Kadar Varsın’ adlı kitabını okudum. Kişisel gelişim kitaplarını çok fazla okurum. Dergi de okuyorum.

*Ne tür müzik dinliyorsunuz?


Müzik dinlemeyi severim. Kulağıma hoş gelen müzikleri dinlerim. Arabada dinlemekten keyif alırım. Sibel Can, Zeynep Bastık ve Kutsi severek dinlediğim sanatçılar.

*En son izlediğiniz dizi ya da film? En beğendiğiniz sinema oyuncusu kimdir?


Yasak Elma dizisi. Çok seviyorum ve izlerken keyif alıyorum. Konusuna bakmıyorum bile, bana enerji vermesinden dolayı seviyorum. Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın beğendiğim sinema oyuncuları. Hala da eski filmleri keyifle izlerim.

*Bir film çekseniz ismi ve konusu ne olurdu?


Huzuru işleyen bir film olurdu. İsmi de ‘Gülümse’ olabilir.

*Bir şeyin orijinaline sahip olabilseniz, o ne olurdu?


Hani hikayelerde hep var olan sihirli değneğin orijinaline sahip olmak isterdim ki tüm kötülükleri yok edip güzelliklere çevirebileyim.

*Hangi konu açıldığında sıkılırsınız?


İçinde ben kelimesinin çok geçtiği sırf kendini öven sohbetler ve içerdiği konular beni sıkar.

*Bir korkunuz var mı?


Elbette bazen bazı korkularım var ama bunların üzerine gidip yenmeye çalışırım. Ailem benim kırmızı çizgim üzülürlerse diye var olan bir korkum var.

*Sizce, hayatı en değerli kılan şey nedir?


Kıymet bilen insanlara zaafım var onlar incili kaftan gerisi yamalı fistan benim için.

*Hayatta en sevindiğiniz an?


Eşimin yoğun bakımdan çıktığında, onu kapıda gördüğümüzde çok sevinmiştim.

*Hayatta en üzüldüğünüz an?


Eşimin sağlık problemi yaşadığı zamanlar.

Çocukluğunuza dair en çok neyi özlüyorsunuz?


Hesapsız, kitapsız oyunlar, gülmeler, bunlar özlenen şeyler ama inanın hala bu şekilde gülüp eğlenebildiğim dostlarım var.

*En sık kullandığınız kelime?


Aynen

*Bir şeyi icat etmek isteseydiniz bu ne olurdu?


Son dönemde hepimizi zorladığı için mesela direkt suyla çalışan arabalar.

*En sevdiğin renk?


Beyaz. Yanına ne koysanız yakışır.

*Yapmaktan keyif aldınız şeyler nelerdir?


En başta yaşamak. Kahve keyfim. Sevdiğim insanlarla sohbet etmek. Araba kullanmaktan büyük keyif alıyorum. Ömrünüz güzelliklerle geçsin.

27 Nis 2022 - 10:00 -

Muhabir  Mehmet Kavas


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sitemizi nasıl buldunuz?