2020 Yılında Elde Edilen Kira Gelirlerinin (GMSİ) Beyanı

Gerçek kişiler tarafında 2020 yılında elde edilen kira gelirleri Mart ayının 31’ine kadar beyan edilerek, biri Mart ayı içinde, diğeri Temmuz ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilmektedir.
Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerin 01.01.2020 – 31.12.2020 döneminde elde ettikleri kira gelirleri ile aynı dönem içinde geçmiş yıllara ilişkin olarak elde ettikleri kira gelirleri toplamı beyan edilecektir.
Gerçek kişiler tarafın bir takvim yılı içinde o yıla veya geçmiş yıllara ait olarak nakden veya aynen tahsil edilen kira bedelleri o yılda elde edilmiş gelir kabul edilecektir. Yani 2018 ve 2019 yılı kira gelirlerini 2020 yılında tahsil edenler, tahsil edilen kira geliri istisna tutarını aşıyorsa 2020 yılında elde edilen gelir kabul edilip 2021 yılında beyan edilmesi gerekmektedir.
Ancak, gelecek yıllara ait olup peşin tahsil edilen kira bedelleri ise, ilgili yılın geliri olarak kabul edilerek ilgili yıllarda beyan edilir. Yani 2020 yılında 2021 ve 2022 yılı kira gelirleri peşin tahsil edildiğinde peşin tahsil edilen gelirler 2020’de değil 2021 ve 2022 yıllarında beyan edilmesi gerekmektedir.
2020 yılı içerisinde toplam 6 bin 600 TL üzerinde mesken kira geliri elde edenler “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden beyanname vereceklerdir. 2020 yılında elde edilen konut kira gelirlerinin yıllık toplamı 6 bin 600 TL’yi aşmıyorsa beyan edilmeyecek ve vergi ödenmeyecektir.
2020 yılı mesken kira gelirlerine uygulanacak istisna tutarı ise 6 bin 600 yüz TL’dir. Yani elde edilen kira gelirlerinden 6 bin 600 yüz.-TL’si vergilendirilme kapsamı dışında kalmaktadır. Söz konusu istisna tutarı tek meskenden elde edilen gelirde olsa ya da birden fazla meskenden elde edilen gelirde olsa istisna, kira gelirleri toplamına bir defa uygulanacaktır.
İstisna miktarından faydalanabilmek için beyanın yasal süre içinde ve elde edilen gelirlerin tam ve eksiksiz beyan edilmesi gerekmektedir.
Gerçek usulde gelir vergisine tabi serbest meslek erbabı kişiler, konut kira geliri istisnasından yararlanamayacaklardır.
Yine 2020 yılı içerisinde 6 bin 600 TL üzeri mesken kira gelirinin yanında, beyanı gerekip gerekmediğine bakılmaksızın ayrı ayrı veya birlikte elde edilen ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratların gayri safi tutarları toplamı 180.000 TL’yi geçenler 6.600 TL’lik mesken istisnasından yararlanamayacaklardır.
İşyeri kira geliri elde edilenlerde ise kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlarda beyanname verme sınırı 2020 yılı için brüt 49.000,00.-TL’dir. Beyanname verme sınırı olan 49.000 TL’nin aşılıp aşılmadığının tespitinde, gelir vergisi kesintisine tabi brüt kira gelirleri ile konut kira gelirinin gelir vergisinden istisna edilen tutarı aşan kısmı birlikte dikkate alınacaktır.
Vergilendirilecek safi iradında tespitinde kira gelirlerinden indirilecek giderler konusunda seçilebilecek iki yöntem bulunmaktadır.
Birincisi Gelir Vergisi Kanunu’nun 74.maddesine göre Gerçek Gider Yönetimi, ikincisi de Götürü Gider Yöntemidir. Mükellefler gerçek veya götürü gider usulünden sadece birini seçmek mecburiyetindedir, her ikisini birden kullanmazlar.
Kira geliri elde eden mükellefler 1 Mart ile 31 Mart 2021 tarihleri arasında beyannamelerini bağlı bulundukları vergi dairesi müdürlüklerini vermeleri gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Rıza Efe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?