Aydın'ın marjinal yayınları: Komünizmle mücadele dergisi ( 1964 - 1965 )

Biliyorsunuz, hazırlıklarını yaptığımız “ Aydın Basın Tarihi” adlı kitabımdan bazı notlarımı bazı haftalarda köşe yazılarımda sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda da 1960'lı yıllarda Aydın’da yayınlanan ve marjinal diye tabir edebileceğimiz bir siyasi dergi olan “Mücadele”yi konu aldım... Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği'nin birçok şubesinde komünizmle mücadele amaçlı, neredeyse aynı adla birçok dergi çıkmıştır. Bu dergilerden biri de “Tanrı Türkü ve İnananları Korusun” alt sloganıyla çıkan Komünizmle Mücadele Dergisi'dir.

(1) Mart 1964 ve Ağustos 1965 arasında Aydın'da 7 sayı olarak çıkan derginin sahibi TKMD Aydın Şubesi Başkanlığı'ydı. Yazı İşleri müdürlüğünü Aydınlı avukat Orhan Özgedik'in yaptığı derginin ilk 4 sayısı 4 sayfa ve büyük boy, sonraki sayılarda 5. sayı 4 sayfa, 6. ve 7. sayılar ise 12 sayfa sayısıyla küçük boy olarak yayınlanmıştır. Dergide komünizmle mücadele amaçlı düşünce yazıları, milli ve manevi duygulara hitap eden şiirler ve TKMD Genel Merkezi haberleri yayınlanmıştır. Ayrıca dergide “Bozkurt” ve “Bozkurt yüzlü insanın komünist ejderha/canavar” ile mücadelelerini sahneleyen çizimler ve komünizmin eleştirisine yönelik fotoğraflar yayınlanmıştır. TKMD Aydın Şubesinin yayınlamış olduğu Komünizmle Mücadele Dergisi'nde, ilk sayıdan itibaren sırasıyla Orhan Özgedik, Arif Nihat Asya, Mirza Bala, Ertuğrul Mat, Peyami Safa, H. Namık Okun, Ahmet Kabaklı, Kadircan Kafalı, Aclan Sayılgan, Remzi Oğuz Arık, Tarık Buğra, Ali Fuat Başgil, Orhan Seyfi Orhun, Aydın Erkan, Tekin Erer, Erdem Ergenekon, Esen Aksoy vb. gibi yazarlar komünizmle mücadele içerikli düşünce yazılarıyla, Ahmet Türedi, Ahmet Çamlık, Şenel Özen, Ayanoğlu H. Bıldırki, Mehmet Oğuz Bozkurt vb. ise milli ve manevi değerlere hitap eden şiirleriyle yer almışlardır. Komünizmle Mücadele Derneklerinde etkin bir isim olan Avukat Orhan Özgedik'in dergide yayınlanan: “… Kılıç başımızın üstünde. Pamuk ipliği ile asılı ve sallanıyor. Biz ise bunu görmeye mecburuz. Komünizm ve Rus emperyalizminin karşısına asırlardır dikilen asil milletimi çökertmek onlar için başlıca hedef. (…) Buna karşı 5-10 milliyetçi teşekkül.(…) Mücadelemiz çetindir.”

(2) Anadolu’nun değişik yerlerinde milliyetçilik ülküsünün isimsiz kahramanları yavaş yavaş hayattan çekiliyor. Eserleri ve cemiyet faaliyetleriyle Ege bölgesinde, Sovyetlerin egemenliğini genişletmek gayesiyle sürdürdüğü soğuk savaş döneminde önemli çalışmalar yapan Avukat Orhan Özgedik’te bunlardan biridir. 1928 tarihinde Aydın’da, evlad-ı fatihân bir ailede doğmuştur. Babasının memuriyeti sebebiyle yüksek öğretime kadar olan tahsilini Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde yapmıştır. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra serbest avukat olarak Aydın’da çalışmıştır. İki erkek iki kız çocuğu vardır. Emekliye ayrıldıktan sonra yerleştiği İzmir’de 20 Mart 2011 tarihinde vefat etmiştir. Özgedik, uzun yıllar avukat olarak çalıştığı Aydın’da toplumun aydınlatılması faaliyetleri çerçevesinde Aydın’da kurulan Türk Yayın Derneği’nin başkanlığını yapmıştır. Türk fikir hayatında ihtiyacı hissedilen milli neşriyatı desteklemek gayesiyle kurulan derneğin kısa süren faaliyet döneminde üç yayını olmuştur. İlk yayın ‘Milli Şiirler Antolojisi’ adını taşımaktadır. İzmir’de İstiklal Matbaası’nda 1972’de basılan kitap, 140 sayfadır. Kitapta, Özgedik’in yazıhanesinin bulunduğu Hükümet Bulvarı Adliye Karşısı Nu:12/B Aydın ile P.K. Nu:415 İzmir, adresinden temin edilebileceği kaydı bulunmaktadır. Antolojinin 92 sayfasına kadar olan kısımda, Türk edebiyatının tanınmış isimlerinden ve Aydınlı şairlerden alınan milli, hamasi şiirler yer almıştır. Eser, Salihli Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile müştereken çıkarılmıştır. Eserin başında kitabı yayımlayan iki derneğin kısa bir takdiminden sonra Özgedik’in önsözü bulunmaktadır: ‘Gelecekte daha geniş ve daha olgun dolgun geliştirilmiş milli antolojilerin çıkarılacağına inanıyoruz. Böylece Türk Birliği önemli bir safha olmakla hizmet yapılmış olacaktır. Çalışmalarımız yüce Türk milleti içindir. Allah milletimizi yüceltsin. Tanrı Türkü Korusun’. Eserin, Tutsak Türk İllerinden başlıklı ikinci bölümde Hamza Uçar ve Şirzat Doğru’nun önsözlerinden sonra doğudan batıya uzanan topraklarda meskûn muhtelif Türk uruglarından yetişen tanınmış şairlerin şiirlerinin asıl metinleri ve Türkiye Türkçeleri birlikte verilmiştir. Komünizmle Mücadele Derneklerinin ve Aydın şubesinin kuruluşunda büyük emekleri olan Av. Orhan Özgedik'in “Komünizmle Mücadele Yolları”, “Komünizmle Mücadelede Türkçülük Müslümanlık Politika” ve “Gökalp Tanrı Türkü Korusun” adlı kitapları yayınlamıştır. (1) Komünizmle Mücadele Dergisi, Aydın 1964-1965, 1-7 arası bütün sayılar.; Komünizme ve Komünistlere Karşı Türkçe Neşriyat, Der. Dr. Salim Şehidoğlu, Ankara 1967, s.138.

(2) Orhan Özgedik, Mücadeleye Başlarken, Komünizmle Mücadele, Sayı:1, Aydın 1964, s.1-4.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?