Mustafa Kemal gibi düşünebilmek

Mustafa Kemal gibi düşünebilmek;
İşçisiyle, işvereniyle, memuruyla, öğrencisiyle, yönetenleriyle, makam sahipleriyle, siyasetçisiyle, öğretmeniyle, genciyle, yaşlısıyla ve tabi ki tüm 23 Nisan’larda tüm Dünya’da, O’nun saygınlığıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek.
Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. YY’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.
Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek bu günün çocukları yarının gençleri ulu önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemelidir. Bilinmelidir ki 1920-1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir.
Atatürk’ün Türk Milleti’ni büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna, “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” diye cevap vermiştir. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk Milleti’ni çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. Yalnızca 23 Nisan’larda değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumlulukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.
Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır” Eşsiz Devlet Adamı ve Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisanı vatan evlatlarına ve Dünya çocuklarına armağan ederken “Küçük hanımlar, küçük beyler ! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." sözlerini tarihe not düşerken gençlere olan güvenini ifade etmiştir.
İyi ki bizimleydin ve bizimle var olacaksın.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu olsun …

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Durmuş KURAL - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ilhami Karakoç - Gazı Meclisimizi ve ulu önder Mustafa Kemal Ataturkü saygıyla anıyorum..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 01:05


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?