Yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü keşfedildi

Bilim insanları, Myanmar'da yaptıkları araştırma kapsamında 6 yeni koronavirüs türü tespit etti. Yarasalarda keşfedilen yeni koronavirüsler, dünyayı etkisi altına alan COVID-19 ile benzerlik göstermiyor.
Smithsonian Küresel Sağlık Programı kapsamında çalışma yürüten araştırmacılar, Myanmar'daki yarasalarda 6 yeni koronavirüs türü keşfetti. Araştırmacılar, dünya üzerinde ilk kez keşfedilen yeni virüslerin insan sağlığı için risklerini değerlendiriyor.
Araştırmacılar, yeni koronavirüsleri ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından finanse edilen PREDICT projesi kapsamında tespit etti. Ekip, hayvanlardan insanlara yayılma potansiyeli olan patojenleri araştırdıkları proje için çalışmalarını, insanların vahşi yaşamla yakın temas kurma olasılığının daha yüksek olduğu Myanmar'a odaklamıştı.
Yeni keşfedilen koronavirüsler COVID-19 ile benzerlik göstermiyor. Uzmanlar, Mayıs 2016'dan Ağustos 2018'e kadar bu bölgedeki yarasalardan 750'den fazla tükürük ve dışkı örneği topladı. Ardından örnekleri test ettiler ve bilinen koronavirüs türleriyle karşılaştırdılar. Sonuç olarak 6 yeni koronavirüs tespit edildi. Ekip ayrıca, Güneydoğu Asya'da bulunan ancak daha önce Myanmar'da görülmemiş bir koronavirüs de keşfetti.
Araştırma ekibine göre yeni keşfedilen koronavirüsler, şiddetli akut solunum yetmezliği sendromu (SARS CoV-1), Orta Doğu solunum sendromu (MERS) veya COVID-19 gibi koronavirüslerle yakından ilişkili değil. Yapılan çalışma, yarasalardaki koronavirüslerin çeşitliliğini anlamayı ve insan sağlığını tehdit edebilecek bulaşıcı hastalıkları tespit etmeyi hedefliyor.
Koronavirüsler, SARS CoV-1, MERS ve COVID-19 salgını dahil olmak üzere binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Araştırmacılar, yarasalarda birçoğu henüz keşfedilmemiş binlerce koronavirüs bulunduğunu tahmin ediyor.
Bu nedenle Aydın halkının da kalabalık yerlerde bulunmamalarını tavsiye ediyorum. Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça evden çıkmamalarını, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 adımlık korunma tedbirlerine ve 14 gün kuralına harfiyen uymaları hepimizin sağlığı açısından çok önemli. Lütfen Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bütün kurallara titizlikle uyalım, bu beladan kısa sürede kurtulalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?