Parmak ucu büyüklüğünde bir ‘Koronavirüs’ aşısı geliştirildi

Koronavirüse karşı yeni bir aşı geliştirildi. Parmak ucu büyüklüğünde olan yeni aşının, hayvan testleri başarı ile sonuçlandı. Bilim insanları, aşının insan testlerine başlamak için izin verilmesini bekliyorlar.
Yapılan araştırmalara göre ABD’nin prestijli tıp fakültelerinden olan Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, koronavirüse karşı yeni bir aşı geliştirdiler. Geliştirilen aşı, fare testlerinde virüsü nötralize etmek için yeterli olduğu düşünülen SARS-CoV-2 antikorları üretmeyi başardı.
Koronavirüs aşısının geliştirilmesinden rol alan Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Andrea Gambotto, 2003 yılındaki SARS ve 2014 yılındaki MERS salgınlarından deneyimli olduklarını söyledi. Gambotto, bu iki virüs üzerinde yapılan çalışmanın spike proteini isimli bir proteinin bağışıklığı tetiklemek için önemli olduğunu belirtti.
Bilim insanları, aşının gücünü artırmak için mikro iğne dizisi adını verdikleri bir yaklaşımı kullandılar. Bu mikro iğne dizisi, spike protein parçalarının cilde iletilmesini sağlayan 400 küçük iğneden oluşan parmak ucu büyüklüğünde bir yamadır. Tamamen şeker ve proteinden yapılan iğneler, aşı cilde uygulandıktan bir süre sonra çözünüyorlar.
Mikro iğne dizisi isimli sistemle çalışan yeni koronavirüs aşısı aynı zamanda yüksek oranlarda ölçeklenebiliyor. Aşıda kullanılan protein parçalarını oluşturan katmanlar, aşının verimi artırılmak istendiğinde çoğaltılabiliyor.
Koronavirüs pandemisinin dünyada hızlı bir şekilde yayılıyor olması, aşının geliştirilme süreçlerinin daha hızlı ilerlemesine neden oluyor. Bu nedenle Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar da önümüzdeki birkaç ay içinde insanlar üzerindeki ilk klinik testlerini yapabilmek için izin bekliyorlar.# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?