Yeni refiklerimize başarılar

Eski dilde dost, arkadaş anlamına gelen “refik” sıfatını genelde gazeteler diğer gazeteler için kullanırdı. Yeni bir gazete yayın hayatına başladığında diğer gazeteler “Yeni Refikimize Yayın Hayatında Başarılar Dileriz” temennilerini bilhassa kendi gazetelerinde ilan olarak yayınlardı. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki Aydın’daki basın mensupları arasında çok sıkı bir bağlılık var. Kimin ne derdi olsa bir başka arkadaşımız gece gündüz koşarak gider. Boş vakitlerimizde bir araya gelip sohbet ederiz. Haftanın bazı akşamlarında muhakkak buluşarak futbol, voleybol oynarız. Hiçbirimiz iyi niyetinden şüphe etmediğimiz için sağlam dostlukların kurulduğu bir topluluğuz diyebilirim. Bu esnada liglerde mücadele eden Aydın Basın Futbol Takımı ve yeni kurulan Bayan Futbol Takımımıza forma desteği olan büyükşehir belediyesi ve Ege Et’e teşekkür ederiz.

* * *

Daha önceki gün Türk Basınının yarım asırlık çınarı “Ortadoğu” gazetesi basılı yayınını sonlardırmışken Aydın’da son aylarda yeni gazetelerin yayın hayatına başlaması bizler için umut verici. Aslında gazeteler için durum o kadar iç açıcı değil. Zira Efeler ilçesinde bir kaç yıla kadar günlük yayınlanan 910 gazete varken bu sayı şu an 5'e kadar düştü. Basın İlan Kurumu Aydın Şubesi açıldığından beridir resmi kurumlar, belediyeler vb. gazetelerde yayınlanacak reklam, ilan çalışmalarında aracılık etmesinden dolayı yeni gazetelerin açıldığını görüyoruz. Bildiğim kadarıyla bilhassa belediyeler internet haber sitelerine reklam / ilan veremiyorlar. Bu sebeple internet haber portalı sahibi olan arkadaşlarımız haftalık ya da15 günlük bir gazete çıkartarak belediyelerin desteğini alabiliyor. Sonuçta Aydın’ın basın camiası da yeni refiklerini kazanmış oluyor. Ajans Aydın Gazetesi ile kardeşim İnan Gül’e, Aydın Kulis Gazetesi’ni çıkartmaya başlayan değerli arkadaşım Naci Eriş ve eşi Merve’ye, format ve boyut değişikliğine giden / zapt etmekte çok zorlandığımız kardeşim Arif Kunur’a, gazeteden sonra dergi hazırlıklarına da girişen ama bu arada ben dahil çoğu büyüklerimiz gibi vücudunun şeker dengesini alt üst eden aziz dostum Cemil Ağırbaşer’e, Magazin dünyasının aranılan ismi, yıllardır beraber çalışmaktan her zaman keyif aldığım Aydın Magazin gazetesi ve Melek Gürbüz’e, Aydın Demokrat gazetesi ile yayın hayatına başlayan ağabeyimiz Suat Deniz’e, Yörük Efe isimli gazete ile yayın hayatına başlayan ağabeyimiz Erdal Demir’e ve Buharkent’te yayına başlayan Millet Gazetesine... (Benim tespit edebildiklerim bunlar. Eksiğim varsa kusura bakmayın) Evet. Onlar bizim yeni REFİK’lerimiz. Aydın Basın Camiasının yeni neferleri. Kamuyu aydınlatma görevinizde sizlere başarılar diliyorum

. * * *

Dostlarım bilir.

“AYDIN BASIN TARİHİ” adlı kitabımız için çalışmalarımıza başladık. 1869'da yayınlanan “Aydın” vilayet gazetesi ile başlayan serüven bugün hala devam ediyor. Aydın Basını 151. yılını yaşarken araştırmalarımız için bol bol kütüphanelerimizi ziyaret ediyoruz. Bilhassa Aydın Kütüphanesi hazine gibi. Taa 1930'lardan beridir biriktirilen yerel gazeteler var. Bu hazinelerin dijital ortama aktarılarak erişiminin daha da kolaylaşmasının çok faydalı olacağına inanıyorum. Bu konuda Aydın’daki gazeteciler cemiyetindeki arkadaşlar bir ortak çalışma yaparak katkı sağlayabilir.

* * *

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?