Bu hastalık en çok Türkiye'de görülüyor

Bu haftaki yazımda ismini hiç bilmediğimiz bir hastalıktan bahsedeceğim. Üstelik bu hastalık en çok Türkiye’de görülüyor. Yapılan araştırmalar sonucu, Alveoler mikrolitiazis olarak bilinen bu hastalık bir akciğer hastalığıdır.

Peki, nedir bu Alveoler mikrolitiazis ?

Tıp literatüründe Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen rahatsızlık, akciğerlerdeki hava keselerinin içinde kalsiyum ve fosfordan oluşan küçük taşların birikmesine neden oluyor. Bu taşların çapı 1 milimetreden küçük ancak akciğerlere dolan bu küçük binlerce ‘çakıl taşının’ tam olarak neden oluştuğu hala gizemini koruyor.

Araştırmalar, 30-40 yaşlarındaki insanların bu hastalığa yakalanma oranının yüksek olduğunu gösteriyor fakat hastalarda çoğunlukla şikayet olmadığı için, Alveoler Mikrolitiazis olarak bilinen bu akciğer hastalığının daha erken yaşlarda da kendini gösterebileceği belirtiliyor.

Bu hastalığı ilginç kılan şeylerden birisi de, dünyada bildirilen vakaların neredeyse yarısının Türkiye’de olması. Türk Toraks Derneği’ne göre Alveoler Mikrolitiazis’in en açık belirtileri öksürük ve nefes darlığı. Bazen küçük kanamalara ve göğüs ağrısına da neden olabilen bu sinsi hastalık, çok yavaş ilerliyor. Bu nedenle hastalar, 30’lu yaşlara geldiklerinde solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Dernek, hastalığın akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü olduğu için teşhisin çok kolay bir şekilde koyulabileceğine dikkat çekiyor. Günümüzde hastalığın kesin bir tedavisinin olmadığını belirten Türk Toraks Derneği, yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığının belirlendiğini ifade ediyor. Son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçların umut verici olduğunu belirten dernek, nadiren de olsa bazı durumlarda akciğer naklinin gerekebileceğine dikkat çekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?