Ankara'dan selamlar

6. Din Şurası üyesi 5 İlçe Müftüsü’nden biri olarak Kuşadası İlçe Müftüsü sıfatıyla Ankara’dayım. Siz değerli okuyuculara Şura hakkında bilgiler vermek istiyorum.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca 5 yılda bir düzenlenen “6. Din Şurası” "Sosyokültürel Değişim ve Diyanet Hizmetleri" başlığıyla 25-28
Kasım'da Ankara'da The Green Park Otelinde yapıldı.
"Sosyokültürel Değişim ve Diyanet Hizmetleri" başlığıyla Din İşleri Yüksek Kurulunca düzenlenen şurada, Başkanlığın faaliyetlerinin sosyokültürel değişim süreçleri karşısındaki durumu 350 kişinin katılımıyla değerlendirilirdi.
Şuraya, aralarında Diyanet İşleri eski başkan ve başkan yardımcıları, Din İşleri Yüksek Kurulu eski başkanları ile üyeleri, ilahiyat fakültelerinin dekan ve öğretim üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarından üye ve temsilciler katıldılar. Ayrıca şuraya Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli 10 İl Müftüsü, 5 İlçe Müftüsü, Bayan Müftü Yardımcıları, Bayan Kuran Kursu Öğreticileri katıldı.
Son gün değerlendirme ve sonuç oturumunun yapıldığı şuraya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılarak bir konuşma yaptı.
Şura kapsamında 5 komisyon oluşturuldu ve her komisyonda 4 oturum YAPILDI. Birinci komisyonda "Sosyokültürel Değişimin İnanca ve Dini Hayata Etkisi" konuşuldu. Bu kapsamda inanç karşıtı akımlar ve alınacak önlemler, dini anlamada yöntem tartışmaları, farklı boyutlarıyla din istismarı ve günümüzde dini oluşumlar konusu tartışıldı.
'Sosyokültürel Değişim ve Din Hizmetleri' konusunun ele alındığı ikinci komisyonda, aile ve gençlerle ilgili din hizmetleri, cami ve irşat hizmetleri, gençlik ve sosyokültürel içerikli din ile göç ve manevi destek hizmetleri değerlendirildi.
Benim de üyesi olduğum Üçüncü komisyonda ise 'Sosyokültürel Değişim ve Dini Eğitim' başlığıyla çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik yaygın din eğitimi, Diyanet personelinin kurum öncesi ve hizmet içi eğitim standartları, Dini Yüksek İhtisas Merkezleri ve ilgili arayışlar konuları müzakere edildi. Kuruluş aşamasında olan Diyanet Akademisi’nin ile alakalı bilgiler verildi.
Dördüncü komisyonda 'Sosyokültürel Değişim ve Dini Yayınlar', beşinci komisyonda ise 'Sosyokültürel Değişim ve Yurt Dışı Diyanet Hizmetleri' konuları ele alındı.
Ben de İlçe Müftülerini temsilen beş İlçe Müftüsü ile birlikte, Kuşadası Müftüsü olarak VI. Din Şurasına katıldım. Şura kararlarının başta Diyanet İşleri Başkanlığımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Şura ile ilgili haberleri ve alınan kararları için www.diyanet.gov.tr internet sitesine girerek bilgi alabilirsiniz.
Bu Cuma Ankara’da olacağım. Bu vesile ile, Cuma’nın hayrı ve bereketi hepinizin üzerine olsun.# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vehbi Akşit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?