Bisiklet Parkı

Hollanda-Utrecht’de dünyanın en büyük bisiklet parkı yapıldı.
Avrupa'da bisiklet denince akla gelen ülkelerden biri olan Hollanda'da bisiklet kullananları sevindirecek bir gelişme yaşandı. Utrecht kentinde, 12 bin 500 bisiklet kapasiteli dünyanın en büyük bisiklet parkı açıldı. Devasa yapı içinde insanlar aynı otoparklarda olduğu gibi bisikletlerini park edebiliyor ve bakım alabiliyor.
Evet doğru okudunuz... 12.500 bisiklet park edebiliyor.
'Bisikletler diyarı' Hollanda'da, günlük hayatın parçası bisiklet, 7'den 70'e herkes tarafından kullanılıyor." "Bisikletler diyarı" olarak bilinen, 17 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 23 milyon bisiklet bulunurken, aile başına ortalama 3 bisiklet düşüyor. En çok iş ve çocukların okula taşınmasında kullanılan bisiklet, hava şartları ne olursa olsun eğlence için de tercih ediliyor. Bu kapsamda bisiklet, yüzde 22 iş, yüzde 18 okula gitmek, yüzde 14 alışveriş için kullanılıyor. Ayrıca yüzde 31 eğlence ve yüzde 16 diğer amaçlarla bisiklete biniliyor.
Hollanda bisiklet ile ulaşımı gündelik yaşama entegre etmiş ve dünya tarafından bir medeniyet göstergesi olarak algılanıyor. Çevreye zarar vermeyen, sessiz ve hızlı bir ulaşım aracı olarak öne çıkan ve dünya liderlerinin bile kullandığı bisikletle işe, markete ya da gezmeye gidenler Avrupa'da sık sık karşımıza çıkıyor.
Ülkede tren garlarının merkezi sayılan Utrecht Tren Garı’nın yanındaki İstasyon Meydanı’nın altında bulunan “İstasyon Meydanı Bisiklet Parkı”, 12 bin 500 bisiklet kapasitesi ile dünyanın en büyük bisiklet parkı unvanına sahip oldu.
Meydanın adını aldığı parkın 2 yıl önce açılan 7 bin 500 bisiklet kapasiteli birinci kısmından sonra bu hafta resmi törenle açılan 5 bin bisiklet kapasiteli ikinci kısmı da hizmete girdi. Üç katlı olan 350 metre yüksekliğindeki parkın zemin ve sonuncu katlarını bisikletini günlük park edenler, bin 800 bisiklet kapasiteli orta katı ise abone olanlar kullanabiliyor. Parka giriş ve çıkışlar, toplu taşıma kartı ya da parktan alınan ödünç kartın okutulmasıyla mümkün oluyor. Araba garajlarında olduğu gibi parkın girişinde ve bisikletlerin muhafaza edildiği sıralarda bulunan elektronik panolar, parktaki boş ve dolu yerleri gösteriyor. Parkta, bisikletlerin yerini unutmamak için bisikletlerin muhafaza edildiği sıralar numaralar ile belirlenirken, bisiklet raflarında da numaralandırma sistemi uygulanıyor. Gece gündüz açık olan ve ilk 24 saat park etmenin ücretsiz olduğu parkta, bisikletin bir günden fazla park edilmesi halinde ikinci günden itibaren her gün için 1,25 euro ödenmesi gerekiyor.
Parka abone olanlar ise yıllık 75 euro ödüyor. İki giriş ve çıkışı olan parkın bir tarafında bulunan Moreelsepark Sokağı’ndan, diğer tarafında bulunan Smakkelaarsveld Sokağı’na geçiş için bisiklet yolu, son katında ise İstasyon Meydanı ile bağlantılı üç merdiven girişi ve çıkışı bulunuyor.
Parkta, geniş gidonlu ve sepetli gibi farklı bisikletler için bulunan özel bölümlerin yanı sıra bisiklet tamiri, bakımı, parça ve aksesuarları için servis noktası ve bisiklet kiralama bölümleri de yer alıyor. Giriş ve çıkışların çalışanlar tarafından kontrol edildiği parkın güvenliği, kameralarla sağlanıyor. “Bisikletler diyarı” olarak bilinen 17 milyon nüfuslu ülkede yaklaşık 23 milyon bisiklet ve en işlek bisiklet yolları Utrecht kentinde bulunuyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atalay Kızılay - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?