Kansere karşı en dirençli kan grubu

İsveçli bilim insanları, kan grubu ve kanser geliştirme olasılığı arasında bir bağlantı olup olmadığını inceledi. Bu incelemenin olumlu sonuçlar vermesinden sonra hangi kan grubunun kanser geliştirmeye karşı daha dirençli olduğu ortaya konuldu.
Kanser, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Birçok farklı organlarda gelişebiliyor. Akciğer, mide, pankreas ve daha birçok bölgede gelişebilen kanser, erken teşhis konulamaması sonucunda ölümcül sonuçlarla karşılaşabiliyoruz.
Kanser üzerine birçok çalışmalar yapılmaya devam etse de bu çalışmaların birçoğu, kanser temelli hastalıkların tedavisi konusunda ilerliyor. Yapılan son araştırma ise kanserin hangi kan gruplarında ne kadar görüldüğü ve hangi grubun kansere karşı daha dirençli olduğu üzerine yapıldı.
İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü çatısı altındaki bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmada kan grupları ve kanser geliştirme olasılığı incelendi. İki kavram arasında bir bağlantının olup olmadığını araştıran bilim insanları, araştırmalarının sonucunda bir karara vardı ve iki kavramın ilgili olduğunu belirtti.
35 yıl boyunca muayene edilen bir milyondan fazla insanın verilerini inceleyen araştırma, hangi kan grubunun kansere karşı en dayanıklı olduğunun yanı sıra hangi kan gruplarının hangi kanser türlerine karşı dayanıksız olduğunu da belirtti.
- İşte kansere karşı en dayanıklı kan grubu:
Uzun yıllar boyunca toplanan hasta verilerinin sonucunda 0 (Sıfır) kan grubuna sahip olan bireylerin kansere yakalanma risklerinin diğer kan gruplarına göre daha az olduğu belirtildi.
Diğer kan grupları ise;
Bir gazetenin aktardığı habere göre, araştırmacıların A kan grubuna sahip bireylerin mide kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ifadelerini kullandığı belirtildi. Tüm bunların yanı sıra B ve AB grubundaki kişilerin pankreas kanseri olma riskinin daha yüksek olduğu ifade edildi.
Kanser oluşumu ve kanserli tümör geliştirme konularına da kısaca değinen uzmanlar, bu konuda kaçınılması gereken noktalara değindi. Alkol ve steroid olmayan iltihap ilaçlarının kansere neden olduğunu ifade eden uzmanlar, sigaranın etkisini de es geçmedi.# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?