Yapılan Hatalardan Ders Almak

Biliyorsunuz bir önceki dönem Aydın Büyükşehir Belediyesi kurmuş ve belediyeler çoğu yetkisini büyükşehire teslim ettiği gibi, yeni yetki ve sorumluluklarıyla hareket etmeye başlamıştı.

Ben her zaman bir ilçe belediyesinin büyükşehir partisi ile aynı olmasının yarattığı avantajların o belediyenin menfaatine olduğuna inananlardanım. Ve beş yıllık Aydın’ın büyükşehir ile yönetilmesi sonucunda görüşlerimde yanılmadığımı gördüm. 

Daha dün öğle saatlerinde Söke’nin yeni seçilen başkanı Levent Tuncer’i ziyaretimizde de bunu bir kez daha anladım. Söke gibi Aydın’ın en büyük ilçelerinden birinin belediye başkanı seçilen Tuncer üstüne basa basa, “Borcun ne kadar olduğu önemli değil. Önemli olan gerçekleştireceğimiz projeler” şeklinde konuştu. Görünen o ki büyükşehirin ilk döneminde başkan Özlem Çerçioğlu ile ters düşen CHP’li belediye başkanlarının (Kuşadası, Söke ve Efeler) büyükşehir imkanlarından yeterince faydalanmaması üzerinde adayların tamamı değiştirilerek yeni bir yönetim anlayışıyla yola çıkılmış. 

Aydın’ın ilçelerinin öncelikli sorunları belli. Seçilen belediye başkanlarının (partisi ne olursa olsun) çözüm yollarını da üretmeleri şimdi halkın tek isteği. Başarılı olmanın yolu rasyonel olarak çözüm yolları üretmekten geçiyor. Bu da ancak profesyonel ve işinin erbabı bürokratlar ve kadrolarla mümkün.

Nasılsa büyükşehirden gerekli desteği alırım diye yola çıkanların sonunun hep hüsran olduğunu Aydın siyaset tarihi bir kez yazdı. Gerekirse bir kez daha yazacaktır. Aydın’da siyaset yapanların. Efeler’de Mesut Özakcan’ın, Söke’de Süleyman Toyran’ın, Kuşadası’nda Özer Kayalı’nın neden aday yapılmadığını iyi irdelemesi gerek. Kayalı dışında diğer adayların neden başka partiden aday olmalarına rağmen yüzde 10-20 arası oy aldığını görmek gerek.

Bozdoğan’da Tümer Apaydın’ın, Karacasu’da Mustafa Büyükyapıcı’nın, Koçarlı’da Mutlu Öztürk’ün, Karpuzlu’da Tuğrul Ozan’ın neden kaybettiğini iyi okumak gerek. Ki bu dört ilçe Aydın’ın çoğu büyük ilçesinden daha fazla büyükşehirden yatırım almasına rağmen.

Demek ki büyükşehirle uyumlu çalışıyorsanız ne projeniz olursa olsun gerçekleşiyor. Önemli olan belediyenize sahip çıkabilmek. Daha da doğrusu başkanlığınızın gereğini yerine getirmek gerekiyor. 

Yoksa halkımız hangi caddelerden hangi belediyenin sorumlu olduğunu, atık su bedelini, durakları, emlak vergisi vb tüm belediyecilik hizmetlerini kimin yerine getirdiğini, muhatabın kim olduğunu emin olun çoğu belediye çalışanlarından daha iyi biliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?