Reklam kokan hareketler!

Son günlerde, sosyal medyada ve televizyon programlarında karşılaştığım bir durum gerçekten can sıkıcı bir hal almaya başladı. Henüz okula gitme çağında bile olmayan minikler, ünlü olma yolunda hızlı ama sonu düşündürücü olacak adımlarla ilerliyorlar. Sanki bir reklam malzemesiymiş gibi minicik çocukların bu sektöre fırlatılması söz konusu. Acı olan kısmı, onları çok seven anne ve babaları aracılığıyla bu girdabın içine girmeleri. 

Herhangi bir ürün (oyuncak, elbise, ayakkabı), bu miniklerin eline veriliyor ya fotoğraf ya da videoları çekilerek reklamı yapılıyor. Evet, çocuklarımızın maşallahları var. Hem güzeller hem de çok yetenekliler. Ancak ufak bir renk katıldığı zannedilen hayatlarına olumsuz bir etki yapabilecek hareketler bunlar. Şu anda ilgi odağı olup, çoğu kişi tarafından tanınma, sevilme ve hediyelere boğulmak hoşlarına gidecek. Ancak ileride, “evdeki hesap çarşıya uymadığında”, çocuğun bütün alışkanlıkları yerle bir olacak. Bu durum onları psikolojik olarak yıkıma uğratacak. Daha bu kadar küçük bir yaşta göz önünde olmaya başlayan minikler; okulda, arkadaşları arasında veya aile içinde de aynı ilginin devam etmesini dört gözle bekleyecekler. Bekledikleri ilgi gelmezse sıkıntılı günler “kapıyı çalacak”. Elbette anne veya babaları bunların bilincindedirler. En azından bu bilinçte olduklarını umut ediyorum. Benim anlayamadığım nokta, bir oyuncak için o çocuğun dakikalarca videosunun çekilmesi çok mu gerekli? Bu çocuk illa bir programa çıkıp orda yaşıtlarına oranla daha zekice veya bilmiş cevaplar verince ne olacak? Olumlu hiçbir şey olacağına inanmıyorum. Ama temennim olumsuzluklarla da karşılaşmamaları yönünde. 

Bir gazetede bu konuyla ilgili bir haber dikkatimi çekti. Annesi, çocuğunun bu tarz reklam videolarını çekerek sosyal medyada paylaşmış. Anne- baba ayrı ve baba bu durumu başkalarından duyuyor. Bunun üzerine konudan rahatsız olan baba, anneye dava açıyor. Gerekçesi bana oldukça mantıklı geldi; “Benim çocuğum ve hatta bizim çocuğumuz üzerinden para kazanman doğru değil!”. 

Paylaşılan fotoğraf ve videolarda kullanılan ürünler hediye olarak bu kişilere veriliyor mu bilmiyorum. Ayrıca belli bir ücret alıyorlar mı onu da bilmiyorum. Bildiğim şey, kimse bunu “babasının hayrına” yapmaz… Resmen bir virüs gibi yayılan bir durum. Çocuğunu kapan ya televizyona ya da sosyal medyaya koşuyor. Tekrar belirtiyorum yeteneklerini, güzelliklerini, zekalarını takdir etmemek mümkün değil. Ancak çok sıkıntılı bir süreçten bahsediyorum. Şöhret, ilgi, para azaldığı veya bittiği zaman yetişkinler bile olumsuz yönde etkileniyorlar. Düşünün ki bu yük, daha okuma-yazma bilmeyen miniklerin omzuna veriliyor. Sonuçlar kötü olduğunda sadece aileler üstlenmeyecek o sorumluluğu. Aynı zamanda, “daha o ne anlar başarısızlıktan” diye düşünülen bu çocuklarda kendi paylarına düşeni alacaklar. İnşallah hepsinin yolları açık olur. Çok güzel yerlere gelirler. Zekaları, yetenekleri, güzellikleri hep kendilerinde kalır. Ancak biraz hızı kesmek çocuklarımızın sağlıkları açısından daha iyi olacak diye düşünüyorum. Kontrollü ve sağlam adımlarla ilerlemeleri dileğiyle…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İpek Yüksel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?