SAĞLIKTA ŞİDDET DİNMİYOR!

Ülkemizin birçok köşesinde, Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artarak devam ediyor.

Son zamanlarda, sinir sistemi çökmüş, çivisi çıkmış bir toplum haline geldik.

Kimin, nerede, nasıl tepki vereceği belli olmuyor. Mardin’de birkaç gün önce sağlık çalışanlarının hırpalanması, saldırıya uğraması bir kez daha bardağı taşıran eylem oldu.

Sebep ne?

Hastanede, yoğun bakım ünitesine kaldırılan bir hastanın, yakınlarından 10-15 kişilik bir grup hastaneye geliyor.

Yoğun bakımdaki hastalarını görmek istiyor.

Hastane yetkilileri hastanın durumunun kritik olduğunu sadece bir kişinin görmesine izin verebileceklerini söylüyor.

Aman efendim neden sadece bir kişi alırlarmış! Sen misin bunu söyleyen,

Hep birlikte gireceğiz diye diretiyorlar, izin verilmeyince doktor, hemşire, hastane güvenlikçisi kim varsa saldırıyorlar görevlileri darp ediyorlar. İmdatlarına polis yetişiyor.

Ağzı olan konuşuyor. Ne diyor?

Caydırıcı cezalar olmalı diyorlar. Ne var ki bu sözler bir türlü icraata dönmüyor, dönüşmüyor. Sadece toplumun değil, Ülkeyi yönetenlerinde, çivisi çıkmış

**

TÜRKİYE'DE EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ!

Kanserin, Türkiye'ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları buluyor.

Kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor.

Ege Bölgesi'nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde bölgelere göre önemli bir yükseliş var" Ege Bölgesinde özellikle, Aydın ve İzmir’de akciğer kanseri daha sık ve yüksek oranda görülmeye başladı..

"Türkiye'de İç Anadolu Bölgesi'ndeki mezotelyoma sorunu, dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek.

Ege Bölgesi'nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi'nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik olduğu tespit edilmiş.

Prof. Tuncer'in, kanser türlerinin kadınlarda ve erkeklerde dağılımına ilişkin verileri ise şöyle: “Ege Bölgesinde akciğer kanseri daha sık görülüyor. Büyük menderes havzasındaki kanser olayları ege bölgesinde ilk sırayı alıyor.”

**

RAKAMLAR MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU YANSIMIŞTI!

Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporuna göre İzmir'de her 100 bin erkekten 316'sında,

Her 100 bin kadından 187'sinde bir kanser türüne rastlanıyor.

Kanser hastalığının araştırılarak gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporu İzmir'i ve ege bölgesini korkuttu.

Rapora göre İzmir'de her 100 bin erkekten 316'sında, her 100 bin kadından 187'sinde bir kanser türüne rastlanıyor.

Türkiye'de 8 ilde bulunan Kanser Kayıt Merkezleri'nde tutulan istatistiklere göre ise Ege bölgesinde, erkekler arasında akciğer, kadınlarda ise meme kanseri korkutucu boyutlara ulaştı.

Kentteki akciğer kanseri insidansı (bir hasta grubunda yeni vakalar gösterme oranı) 100 binde 57,6 olarak tespit edildi.

**

ÜRKÜTEN ORAN!

İllere göre hasta sayısına bakıldığında, İzmir ve ege bölgesi, akciğer kanserleri açısından yüzde 30.33'le ilk sırada yer alıyor. İzmir'i yüzde 23 ile İstanbul ve yüzde 15,6 ile Bursa takip ediyor.

Amansız hastalık İzmirli kadınlarda ise kendini en çok meme kanseri olarak gösteriyor. Kentte kansere yakalanan kadınların yüzde 31.7'sine meme kanseri teşhisi konuluyor.

 Rakamlar 1992 yılında 100 binde 24 olan meme kanseri insidansının 2010 yılında 100 binde 50'ye yükseldiğini ortaya çıkardı. Uzmanlar bu rakamın 18 bin yeni hasta ve 6 bin meme kanserinden ölüm anlamına geldiğine dikkat çekiyor.

Meclis raporunda kentteki meme kanseri görülme sıklığının 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında artacağı öngörüsünde bulunuldu.

Önümüzdeki yıllar da kanserin toplumu yapacağı tehdit, sanırım Dünyanın ilk sağlık sorunlarından birini oluşturacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Erdoğan Eker - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?