Tarımda lisanslı depoculuk

Tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu 2005 yılında çıktı. Bölgemizde ilk olarak pamuk da EGE TARIM ÜRÜNLERİ LİSANSLI DEPOCULUK A.Ş (ELİDAŞ)  2011 yılında kuruldu. ELİDAŞ kuruluşundan bu yana başarılı bir çalışma yürütüp 15 bin ton olan kapasitesini geçen sezon tamamını doldurdu. Ürününü lisanslı depoya vermek isteyen çiftçi sanayici ve kooperatifler sıkıntıya düştü.

Tarım da lisanslı depoculuk önemli. Lisanslı depolar kurulurken ürün havzalarına, pazara, hatta ihracata yakın yerler tercih ediliyor. Ege Bölgesindeki pamuk üretiminin yüzde 52’sini, Türkiye üretiminin de yüzde 10’unuNU Aydın karşılıyor.  (Borsalar da geçen yıl yapılan pamuk tescili 211.493 ton) Geçen yıl yaşanan ELİDAŞ’ın doluluktan dolayı ürün kabul etmemesi Söke’de düşünce aşamasında olan, pamukta yeni bir Lisanslı depo kurma girişimini hızlandırdı. Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel, UPK Başkanı Bertan Balçık, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Aydın’ın Sökeli AKP Milletvekili Metin Yavuz’unda katıldığı basına verilen kahvaltı da BÜYÜK MENDERES LİSANSLI DEPOCULUK AŞ’nin kurulduğunu açıkladı.

Yeni kuruluşu tamamlanan Büyük Menderes lisanslı Depoculuk bölgemiz Çiftçisine, sanayicisine ne gibi faydaları olacak? 

*Hasat döneminde arzı fazlalaşan, yığılma oluşan ürünlerin fiyat düşüşünün önlenmesi ve piyasanın dengelenmesi, Finansman sıkıntısı çeken ürün sahiplerinin Lisanslı depolara verdikleri ürünler karşılığında aldıkları ürün senetleri aracılıyla bankalardan kredi ve finansman sağlayacak.

*Tarım ürünleri ticaretinin standartları belirlenmiş ürünler üzerinden yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesi, güvenli bir piyasanın oluşmasında etkili olacak.

*Tarım ürünleri üreticiler açısından kolay pazarlanabilen, iyi korunmuş, pazara cazip gelecek, nakliye masrafları azalmış, istikrarlı ve daha yüksek gelir seviyesine ulaşılmasın da önemli katkısı olacak.

*Tarım ürünlerinin fizikî mal ve numune gösterilmesine gerek kalmadan ürün senetleri veya elektronik ürün senetleri aracılığıyla ticaretin yapılması, standardı belirlenmiş ürün ve lisanslı depo sistemiyle vadeli işlem ve opsiyon piyasalarına geçilmesi sağlanırken yatırımcılar için yeni bir alternatif yatırım aracı sağlanmış olacak.

Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk, Pamuğun yanı sıra zeytinyağının da depolanabilir olması Türkiye’nin en çok zeytin varlığına sahip, Aydın’da olması doğru bir öngörü olmuştur. Kuruluş aşamasın da Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Büyük Menderes Lisanslı Depoculuk Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı A.Nejat Sağel, Meclis Başkanı Ali Özdericioğlu’nun kuruluş aşamasın da çok büyük çabaları olduğunu biliyorum. AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuzu’nda bu çabalara destek verdiğini öğrenince, bana darısı Söke’ye yapılacak diğer tarımsal yatırımların başına demek düşüyor. Emeği geçenleri kutluyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emek Yaşar Karakulak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?