2.AYDIN KİTAP FUARI BUGÜN AÇILIYOR

Bu yılki mottosu; “Her kitap avuçlarımızın içinde tuttuğumuz bir hayaldir. Neil Gaiman” seçimi şiire, romana aşık edebiyatseverleri heyecanlandıran bir slogan…

Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarından takip edebildiğim kadarıyla gayet tatmin edici bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Benim gibi kitap kurtlarını heyecanlandıran bu gibi etkinliklerin Aydın’da (hem de iki yıldır) gerçekleşiyor olması ayrıca gurur ve heyecan verici.

Bir şairle ya da yazarla ne zaman bir sohbet ortamında bir araya gelsem ilk başta yazdıklarından kafamda kurduğum kişilik profili ile onu çözmeye çalışırım. Sohbetin sonunda kişiliği tam olarak zihnimde bütünlenmiş olur. Ve o satırların hangi ruh haliyle kaleme döküldüğünü tahmin etmek hiç de zor olmaz. Bakalım bu fuarda hangi yazarları gözlemleyeceğiz?

Oğlum Gönenç geçtiğimiz hafta Sabahattin Ali’nin iki kitabını almış. Çantasından çıkarıp bana ilk gösterdiğinde ona, “Sabahattin Ali’yi okumadan önce, araştırıp önce hayatını okumalısın” dedim. Bazı öfkelerini ya da sevinçlerini o anki ruh halini aşağı yukarı bilmeden sebep-sonuç ilişkisi kurmakta zorlanacaktır.

Herkesin kendi iç dünyasında bir edebiyat tanımı var. Bana göre hayatımın en büyük zenginliğidir edebiyat. Kelime dağarcığımın gelişmesinden tutun, yaşanılan tecrübelerin her insanda farklı farklı tezahürünü kitap satırlarında görebilmişimdir.

Osmanlı Tarihini, Sanayi Devrimini, Genç Türkiye’de yaşanılanları… söylenenden çok yazılanlardan öğrenmek benim için çok faydalı olmuştur.

Daha sonra geniş geniş sohbet ederiz. 

2.kez kapılarını kitapseverlere açan Aydın Kitap Fuarı’nın sıkı takipçilerinden olan ben bu sevincimi kitaplarını okuduğum yazarlarla tanışmak ve onları biraz tanımak için bir şans sayıyorum.

"zaman, ayaklarımda tükendi adım adım

heyûla, bir ağ gibi ördü rüyalarımı

çölde seni özleyen bir kuş da ben olsaydım."

Bu dizelerin sahibi olan Nurullah Genç. Zaten bir avuç kalan okura şiiri sevdiren insanların başında geliyor. Murat Tavlı ve Serkan Bozkuş’u iyi takip etmek lazım.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?