KUR’AN-I KERİM BİZİM NEYİMİZ OLUR?

Kuran, Okunmak için mi? Anlaşılmak için mi? Yaşanmak için mi?

Düşünmek, akletmek, hatırlamak ve hatırlatmak içindir. 

Ramazan ayında Camilerimizde, evlerimizde Kuran hatmi yapmak için yarışacağız. Ramazan ayında en çok sorulan sorulardan birisi de, “Hocam Kur’an’ın mealinden okusak hatim olur mu?” sorusudur. El-Cevab: Olur. Niye?Çünkü bizim Kuran hatmetmek gibi bir görevimiz yok ama anlamak gibi bir görevimiz var. Kut’an’ı mealinden, tefsirinden okuyacağız ki, anlayacağız. Anlayacağız ki yaşayacağız.

Mukabele okuyanlar, hakim edenler acaba şu ayeti okurken ne hisseder? 

"Faiz yiyenler Allah ve Rasulüne savaş açmışlardır/ Faiz yiyenler, kabirlerinden şeytan çarpmış kimselerin cinnet nobetinden kalktığı gibi kalkarlar" (Bakara 275) ayetlerini

Okumak mı?, Anlamak mı? Yaşamak mı istersiniz?

"Zinaya yaklaşmayın" (İsra 32)

"Günahın açığını da gizlisini de bırakın" (Enam 120)  ayetlerini 

Okuduktan sonra zinadan uzaklaşır niyazı?

"Ey iman edenler! Şarap, kumar, putlar, fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz." (Maide 90) ayetini okuduktan sonra bu pislikleri elinize alabilir misiniz? 

"Ölçü ve tartıyı adaletle yapın" (Enam 152)

"Bile bile hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin" (Bakara 42) ayetlerini okurken ne hissedersiniz?

"İnsanların mallarından bir kısmını haram yollardan yemeniz için hakimlere, idarecilere vermeyin" (Bakara 188)

"Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür" (Bakara 191) ayetlerini okuduktan sonra harama el uzatabilir misiniz? 

"Mallarını Allah yolunda harcayıp da arkasından başa kakmayan, fakirlerin gönlünü kırmayan kimseler var ya onlar için Allah katında özel mükafatlar vardır" (Bakara 262)

"Kim emanete ihanet ederse, kıyamet günü hainlik ettiği şeyin günahı boynuna asılı olarak gelir" (Ali İmran 161) ayetlerini okuduktan sonra fakirlere bakış açınız değişir mi? 

Cimrilerin "Cimrilik ettikleri şey kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır" (Ali İmran 180)

"Allah size mutlaka emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder" (Nisa 58) ayetlerini okuduktan sonra adaletten şaşabilir misiniz? 

"...Eğer bir konuda anlaşmazlığa düşerseniz, gerçekten Allah'a ve ahirete inanıyorsanız, onu Allah'a ve Rasulüne götürün. Onların talimatlarına göre halledin..." (Nisa 59)

"...bir Müminin bir mümini öldürmeye hakkı yoktur" (Nisa 93) ayetlerini okuduktan sonra huzurun kaynağının Allah ve Resul’üne uymak gerektiğini kavrayabiliyor müsünüz?

"Müminleri bırakıpta kafirleri dost edinenler, onların yanında izzet (güç-şeref) arıyorlar. Bilsinlerki bütün izzet ve şeref Allah'ın yanındadir" (Nisa 139) ayetlerini okurken kafirlere merhametle bakabilir misiniz?

"Ey adem oğulları! Namazda güzel elbiselerinizi giyin, yiyin, için fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez" (Araf 31) "Saçıp savuranlar, şeytanın dostlarıdır. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür." (Ista 27) ayetlerini okuduktan sonra israfa devam edebilir misiniz?

Ramazan ayında ve daha önceki ve sonraki günlerde bu ayetler karşımıza çıkacak.  Mü’min kimdir? Allah’ın bir ayetini ve Peygamberimizin bir hadisini işittikten sonra önceki haliyle sonraki hali aynı olmayan insandır. Ramazan ayında mukabele okuyacak olan kardeşlerime okuduklarını anlamayı ve anladıklarını yaşamayı denemelerini tavsiye ediyorum.

Cumanız mübarek olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Vehbi Akşit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?