YILDIRIMIN AYNI YERE İKİ KERE DÜŞMESİNİN SEBEBİ

Atasözlerini teknolojinin ve haberleşmenin gelişmesiyle bazen bir kenara bırakmamız gerekiyor. Örnek verecek olursak, Yıldırım aynı yere iki kere düşüyor. Bilimciler bu durumun sebebini ortaya çıkardı.

Yıldırımlar, bulutlar ile yeryüzü arasında olan ve evcil hayvanları korkutup arabaların alarmlarını öttüren bir doğa olayıdır. Düştüğü yerde pek hoş etkileri olmaz.

Yıldırım ve şimşekler aslında zıt yüklü iki kutup arasındaki elektrik akışı ancak bizim gördüğümüz parlak ve gürültülü son kısmı dışında oldukça karmaşık ve henüz tam olarak çözülememiş bir sürecin parçası. Akım yere düşerse yıldırım, buluttan buluta geçiyorsa şimşek olur.

Yıldırım herhangi bir yere bir kereden daha fazla düşebilir. Hatta yeterli sürede bu durum kaçınılmaz bile. Bu durum belki gök gürültülü ve sağanak yağışlı olabilecek en yakın bir günde de, binlerce yıl sonra da olabilir, ama olabilir.

Yıldırımlar, yüklerine göre farklı şekillerde çaksa da gayet belirgin izler bırakıyorlar ve bir defa düştükleri noktaya tekrar tekrar düşüyorlar. Zaman zaman da dallanma yapıyor ve iğne adı verilen, küçük elektrik akımları olarak başka yönlere sapıyorlar.

Bu gözlemler, neden yıldırımların aynı yere birkaç defa düştüğünün anlaşılması ve bulutların nasıl yeniden yüklendiklerinin anlaşılması konusunda yardımcı olacak. Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cemre Uzun - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?