Göklerden gelen yardım

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Hz. Peygamber'in (s.a.v) ashabından Ebu Ma'lek diye birisi vardı. Bu zat, kendisi ve başkaları adına tüccarlık yapar; ticaret için uzak bölgelere giderdi. Kendisi, çok ibadet ehli ve takva sahibi güzel ahlaklı bir insandı. Yine bir gün ticaret için yola çıkmıştı. Önünü bir silahlı hırsız kesti, ona:

- Elinde ne varsa getir önüme koy, seni öldüreceğim! dedi. 

Ebu Ma'lek:

- İşte malım, al senin olsun; beni bırak, dedi.

Hırsız:

- Ben malı değil, seni öldürmek istiyorum, dedi.

Ebu Ma'lek:

- Biraz müsaade ette dört rekat namaz kılayım, dedi.

Hırsız:

- İstediğin kadar kıl, dedi.

Ebu Ma'lek, abdest aldı, sonra namaz kıldı; namazdan sonra elini açtı ve:

- Ey Yüce dost, Ey Yüce Arşın sahibi, her istediğini yapan Allah'ım. Kimsenin aksine bir şey yapmadığı izzet ve kudretinin hürmetine, Arşını dolduran nurunun hürmetine şu hırsızın kötülüğünden beni korumanı istiyorum. Ey kendisinden yardım istenen Rabbim, bana yardım et!

Diye dua etti, bu duasını 3 kere tekrarladı. O esnada bir atlı belirdi. Elinde demirden bir mızrak vardı, mızrağı atının iki kulağının arasına koymuş bir şekilde süratle hırsıza yöneldi. Hırsız atlıyı görünce ona döndü,atlı elindeki mızrağı ile hırsıza bir vurdu, hırsız öldü. Atlı Ebu Ma'lek'e dönerek:

- Kalk, dedi 

Ebu Ma'lek:

- Anam babam sana feda olsun, sen kimsin, bugün Allah seninle bana yardım etti? Diye sordu.

Atlı:

- Ben dördüncü gökte bulunan bir meleğim. Sen ilk dua ettiğin zaman göğün kapılarının gıcırdayıp ses verdiğini işittim. İkinci kez dua yapınca gökte bulunan meleklerin feryadını işittim. Sonra üçüncü kez dua edince bana: "Bu, sıkıntı içindeki bir kulun duasıdır." dendi. Ben Yüce Allah'tan dua edene yardım ve hırsızı öldürmek için izin istedim izin verildi ve sana yardıma geldim." Dedi.

Hz. Enes (r.a) demiştir ki:

''Kim abdest alır, dört rekat namaz kılar ve bu dua ile Allah'tan bir şey isterse, sıkıntı içinde olsun olmasın, duası kabul edilir.''

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cennet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?