CHP Büyükşehiri Kaybedecek…

Benim lafzım değil. 24 Haziran’da Türkiye’de 51 milyon oyun 15 milyonunu (yüzde 30) alan ve partisinden bile yüzde 8 fazla oy alan Muharrem İnce söylüyor. CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Mart 2019'daki yerel seçimlerle ilgili rapor hazırlattı. “24 Haziran sonuçlarına göre CHP’li belediyeleri neler bekliyor?” başlıklı rapora göre CHP, eğer AK Parti ve MHP 24 Haziran seçim sonuçlarına göre bu oy oranını korursa Eskişehir ve Hatay Büyükşehir Belediyelerini kaybedebilir. 

***

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin yaptığı açıklamaya göre AK Parti-MHP’nin Cumhur İttifakı eğer yerel seçimlerde de devam ederse Tekirdağ ve Aydın Büyükşehir Belediyelerinin de kaybedilecek.

***

İnce, zaten seçimler öncesinde ve sonrasında yaptıklarıyla CHP yönetimine sosyal demokrasi dersi vermekle kalmadı, seçmene de doğru mesajlar verdi. Şu an CHP’li seçmen K.Kılıçdaroğlu ile asla bir seçim kazanmayacağına emin. Kime sorsam alternatifi olmadığını yani bir bakıma CHP’den başka bir partiye oy veremeyeceğini beyan ediyor. Ama yerel seçimlerin nabzı başka oluyor. Ben aslolanın adayın kimliğinde bittiğine inanıyorum.

***

Böyle bir açıdan baktığımızda Aydın’da mevcut Büyükşehir Belediyesi CHP’nin elinde. Ö.Çerçioğlu kurucu başkan olarak 4,5 yıldır şehri yönetiyor. Ama bildiğimiz kadarıyla 3 büyük ilçenin CHP’li belediye başkanı ile artık konuşmuyor bile. Ben CHP’yi yıllardır takip ederim. Hatta 2014’te seçimler öncesi bizzat Ö.Çerçioğlu isteğiyle aday yapılan isimleri de iyi biliyorum. O günlerde “Bir büyükşehir belediye başkanı istediği ve uyumlu çalışabileceği kişileri aday göstermekte özgür olmalı. Genel merkez dahi buna çok fazla karışmamalı” tezini savunmuştum. Ne tesadüftür ki, şu anda kendi aday gösterdiği başkanlarla arası açık. Ö.Çerçioğlu bunun özeleştirisini yapabilirse bence seçimlerde kaybetmez gibi görünüyor. Gerçi demokrasi o kadar güzel bir şeydir ki tadından yenmez. Ö.Çerçioğlu kendine has geliştirdiği bir yönetim tarzının sonucunda Efeler, Söke ve Kuşadası Belediye Başkanları ile ters düştü. Seçimlere altı ay kala zaten köprüler atılmış durumdayken nasıl bir yol izleneceği sadece CHP’li değil tüm Aydınlı seçmenlerin merak ettiği bir konu.

***

Neredeyse CHP’nin genel başkanı olacakken CHP’deki delege barikatına takılan M.İnce sadece AK Parti ve MHP’nin mevcut aldığı oylardan Aydın Büyükşehiri kaybedeceğiz diyorsa, Aydın’daki mevcut sorunları da üstüne koyarsak CHP’nin sadece Büyükşehiri değil çoğu belediyeyi kaybedeceğini söylemek yanlış olmaz. CHP aklını başına toplamalı, özeleştirisini yapıp adaylarını belirlemeli…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Orhan Karagöl - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?