ALTERNATİF TIP, ALTERNATİF KANSER OLMA YOLU (II)

Umut tacirliği, ahlaki de hukuki de değildir. Tedavisi bulunmayan ya da sınırlı olan pek çok hastalık için hastalar kapı kapı dolaşarak bu şeyleri uygulatacaktır. Hastanın tedavisini aksatmak, geciktirmek ahlaki de hukuki de değildir. Hastalar kerameti kendinden menkul bu “tamamen ‘organik’, hiçbir yan etkisi olmayan” yöntemlerin cazibesine kapılarak tedavilerini geciktirecek, aksatacak ve zarar görebileceklerdir.

Amerika Yale Kanser Merkezi’nden araştırmacılar, gerçekleştirdikleri yeni bir çalışmada, konvansiyonel kanser tedavileri yerine sadece alternatif tedavileri tercih eden hastaların ölüm risklerini birbirleriyle karşılaştırdı. Araştırmada, uygulanagelen kanser tedavilerini reddederek sadece alternatif tedaviye yönelen hastaların ölme riskinin 2 buçuk kat daha fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar, sadece alternatif tıbba yönelen hastaların standart tedavileri alan hastalara göre; göğüs kanserinde 6 kat, kolorektal kanserde 4 buçuk kat ve akciğer kanserinde 2 kat daha fazla ölüm riskinin olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, alternatif tıbbın 5 yıllık hayatta kalma oranlarının da göğüs, akciğer ve kolorektal kanser hastaları için dikkate değer ölçüde düşük olduğu tespit edildi. Yine Türk Toraks Derneği göğüs hastalarına  uygulanan akupunktur ve hipnozun  plasebodan farklı etkisi olmadığını bilimsel veriler ile kanıtlandığını açıkladı.

Bu sağlık uygulama ortamlarında hastalar alternatif tedavi metotlarından şifa bulmak bir yana çok daha fazla para harcayacak, geçim darlığına düşebilecektir. Maalesef bu uygulamalarda hastaların mağduriyeti kamu eli ile meşrulaştırılmaktadır.Burada ilginç olan Sağlık Bakanlığı'nın hastalara alternatif tedavi metotlarını seçenek olarak sunarken bilimsel tedavi yöntemlerini ve sağlık çalışanların emeğini ucuzlatması, alternatif tedavi metotlarını daha pahalı hale getirerek adeta bu yöntemlere kutsallık kazandırmasıdır.Sağlık Bakanlığı Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi 2017 (KDV hariç) Yönetmeliğine göre acil poliklinik hekim muayene ücreti 15.50 TL, normal poliklinik hekim muayene ücreti 15.50 TL, yatan hasta konsultasyonu hekim muayene ücreti 15.50 TL olarak belirlenmiştir. Fakat SGK tarafından tıbben sağlık hizmeti olduğu  kabul edilmeyen bu alternatif tıbbi uygulamalarına belirlenen ücretler Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık hizmetlerine, hastalara, sağlık çalışanların emeğine bakış açısını göstermesi adına ibretliktir. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi Yönetmeliğine göre Hipnoz 100 TL, Homeopati 90 TL, Maggot tedavisi (sinek larvası) 75 TL, Apiterapi (arı) 75 TL, Fitoterapi 75 TL, Osteopati 60 TL, Akapunktur 50 TL, Hirudoterapi (sülük) 50 TL, Kupa tedavisi (hacamat) 50 TL olarak ücretlendirilmiştir.

Gu¨nu¨mu¨zde bu¨tu¨n du¨nyada oldugˆu gibi u¨lkemizde de geleneksel - tamamlayıcı - alternatif tıp (GTAT) metotlarına olan ilgi giderek artmaktadır. Bu ilgi o¨zellikle gelis¸mis¸ u¨lkelerde son 20-30 yılda olmus¸tur. Du¨nya Sagˆlık O¨rgu¨tu¨ raporlarına go¨re du¨nya nu¨fusunun yüzde 70-80'inin bitkisel u¨ru¨nlerden yararlandığı bildirilmektedir. ABD'de her 5 eris¸kinden birinin bitkisel u¨ru¨n kullandıgˆı ve bitkisel u¨ru¨n kullanımının giderek arttıgˆı belirtilmektedir. O¨rnegˆin bitkisel u¨ru¨nlerin du¨nyadaki toplam pazar payının yaklas¸ık 60-100 milyar dolar civarında oldugˆu tahmin edilmektedir ki bu oran du¨nyadaki ilac¸ yıllık ilac¸ pazarının yaklas¸ık yüzde 15-20’sini olus¸turmaktadır.

Sağlık insanlar için en önemli değerdir. Bu değeri korumak, sürdürmek ve geliştirmek ertelenemez, ötelenemez ve ücretli olamaz. Sağlık hizmetleri sunumu ve hekimlik değerlerinin hukuksal, toplumsal, evrensel insan hakları bakımından çok özel bir yeri vardır. Bilimsel sağlık hizmetlerini değersizleştirip, tıbben sağlık hizmeti olarak kabul edilmeyen işlemlerin sağlık kurum ve çalışanlarına ek maddi kazanç kapısı olarak sunulması kabul edilemez. Modern tıbbi yöntemleri bırakıp hastaları maddi, manevi ve sağlık yönünden sömüren hiç bir yöntem tıbbın alternatifi olamaz. TTB'nin, uzmanlık derneklerinin, iyi ve etik hekim değerlerini benimseyen tüm hekimlerin tıp kelimesinin önüne alternatif, tamamlayıcı ya da başka sıfatlar ekleyerek tıbbın yozlaştırılmasına, halkın sağlığının tehlikeye düşürülmesine seyirci kalması, kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü sağlık çalışanları çok iyi biliyor ki yaşamın, kanıta dayalı tıbbın alternatifi olamaz, sağlık hizmetleri kazanç kapısı olarak görülemez.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Metin Aydın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Aydın Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Aydın Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Aydın Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Aydın Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Aydin Markaları

Aydın Ses Gazetesi, Aydin ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (256) 213 16 50
Reklam bilgi

Anket Sitemizi nasıl buldunuz?